Jiří Macháček – herec, zpěvák a bohém z Litoměřic

21. srpen 2023

Aby dostal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, musel se, lidově řečeno, zhulit. Tedy alespoň v kultovním filmu Samotáři z roku 2000, kde si zahrál zmateného Jakuba. Řeč je o herci a zpěvákovi Jiřím Macháčkovi, který přišel na svět v roce 1966 v Litoměřicích.

V Praze vystudoval gymnázium, právnickou fakultu a konzervatoř. Působil v divadlech Sklep, Na Jezerce a Na zábradlí.

Na Českého lva byl nominován podruhé v roce 2004, kdy ztvárnil fotbalového fanatika Frantu vychovávajícího dítě tmavé pleti. Další velkou rolí byl smolař z filmu Jedna ruka netleská, jehož scénář napsal společně s režisérem Davidem Ondříčkem.

Objevil se také ve filmech Toman, Muži v naději, Nestyda, Medvídek, Vratné lahve, Ženy v pokušení, Občanský průkaz, Návrat idiota, Mazaný Filip a řadě dalších. Macháček je jako herec jednou z největších hvězd uplynulých dekád.

Známe ho rovněž jako frontmana úspěšné hudební skupiny MIG 21, se kterou vydal několik alb. Kdysi také moderoval na Rádiu Mama a Limonádový Joe pod jménem doktor Vinnetou. Macháček ale skutečným doktorem je. Titul JUDr. z právnické fakulty však nepoužívá.

Jiří Macháček je rozvedený. S dlouholetou partnerkou, animátorkou Kristinou Dufkovou, má dceru Bertu a syna Antonína. V době pandemie tvořil na svém vltavském hausbótu. Vodu miluje – možná i proto zakoupil rozpadající se baráček na thajském ostrově Ko Lanta, odkud podniká výlety na další ostrovy.

autor: Milan Knotek
Spustit audio