Jezero Most se otevře letos v září. Bude se konat i architektonická soutěž o jeho budoucí podobu

6. únor 2020 09:13
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jezero Most

Výslednou podobu areálu jezera Most určí architekti. Státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem, vlastník vodní plochy a přilehlých pozemků, vypíše ještě v tomto roce architektonickou soutěž. Pro návštěvníky se areál otevře letos v září. Podle vedení města Mostu ale budou moci lidé plně využívat vodní plochy až v roce 2021.

„Počítáme s tím, že se jezero veřejnosti otevře v rámci Mosteckých slavností,“ říká na úvod primátor Mostu Jan Paparega z hnutí ProMost.

S tím, že je areál jezera připravený k otevření, souhlasí i ředitel Palivového kombinátu Walter Fiedler: „Jsme připraveni, všechny naše práce jsou dokončeny.“

Otevřeno ano, ale zatím bez pláží

Stále ještě ale není vyřešeno majetkoprávní vyrovnání mezi městem Most a státním podnikem. Podle předběžné domluvy by si stát měl nechat vodní plochu a město by mělo bezúplatně získat pozemky na březích jezera.

Konkrétní dohoda je ale podle primátora Mostu v nedohlednu: „Je tam mnoho problémů, to majetkoprávní vypořádání je ale teď pro mě věc druhotná. Hlavní je to, aby se jezero konečně otevřelo veřejnosti.“

Otevření areálu jezera ještě před letní sezónou brání nedokončení některých investičních akcí.

„Buduje se kompletní infrastruktura v jižní části jezera. Předpokládáme, že všechny akce budou dobudovány do konce letošního roku,“ říká vedoucí odboru investic mosteckého magistrátu František Jirásek.

Budoucí podobu jezera navrhnou architekti

Podobu areálu jezera Milada na Ústecku mají už na jaře začít navrhovat architekti, stejně chce Palivový kombinát postupovat i u jezera Most.

Jezero je nutné dopouštět průmyslovým kanálem z přehrady Nechranice. Důvodem trvalého poklesu hladiny je podle Palivového kombinátu vysoký odpar vody, zapříčiněný klimatickými změnami – tedy suchem a vysokými teploty během léta.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související