Jakub Smolík - zpěvák

19. listopad 2008

Ve středu 19. listopadu jste měli možnost slyšet v našem vysílání povídání s Jakubem Smolíkem. O jeho novém albu, které se jmenuje "Láska se narodila o Vánocích", ale nejen o něm... Pokud jste rozhovor neslyšeli a zajímá vás, uvnitř najdete jak zvukový záznam, tak přepis. Příjemné počtení či příjemný poslech!

0:00
/
0:00

Slávka Brádlová, moderátorka: Český rozhlas Sever a dnešní dopolední milý, vítaný, příjemný, nevím jaký ještě host - Jakub Smolík. Hezký den.

Jakub Smolík, zpěvák: Dobrý den.

Slávka Brádlová, moderátorka: Možná, že teď mi řada posluchaček závidí, že nemůže sedět na mém místě a že by se určitě ptala lépe, než se budu ptát já, ale já si myslím, že když máme jedno základní velké téma, nové cédéčko, pak, nevím, vejde se nám do toho povídání ještě něco?

Jakub Smolík, zpěvák: No, tak uvidíme. Snad jo. Já bych řekl, že už jsem o sobě snad všechno řekl, takže především bych chtěl představit svoje nové cédéčko, první sólové vánoční, protože už jedno jsem natočil, ale bylo to se Šárkou Tomanovou před asi patnácti lety nebo osmnácti a byly to vesměs písničky, který byly převzatý. Tohleto jsou písně, který jsou originální. Nejsou to typický "koledy", je tam jedna v uvozovkách. Taky není typická, je to Tichá noc, která nemá ten klasickej text, ale já jsem tam nazpíval text, kterej složila paní Fikejzová před možná taky dvaceti lety. Takže to je taková specialita. Myslím si, že je to takovej bonus. Je to vánoční cédéčko, s vánoční tématikou, a přitom to nejsou koledy, který prostě mí kolegové natočili.

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak já věřím, že o tom novém cédéčku se dozvíme ještě spoustu věcí. Já připomenu jenom titul - Láska se narodila o Vánocích. Samozřejmě, že o cédéčku budeme nejenom mluvit, že z něj budeme taky hrát a možná, že jednu z těch písniček bychom si mohli dát právě teď.

Slávka Brádlová, moderátorka: Posloucháte Český rozhlas Sever, posloucháte našeho "hosta" ve vysílání - zpěváka Jakuba Smolíka. Máme před sebou vaše nové album Láska se narodila o Vánocích. Tak první písničku už jsme slyšeli a možná, že bychom tedy mohli říci něco k ní. Ta písnička se jmenuje Říkej mi táto. Z našeho vysílání už ji posluchači párkrát slyšeli a asi není tak bez zajímavosti říci, čím je pro vás důležitá. Proč třeba jste i stál o to, aby se zrovna tahle hrála?

Jakub Smolík, zpěvák: Tak já jsem především dostal tu nabídku od pana Zmožka, který po letech se vrátil a zavolal mi a říkal mi: "Jakube, tak jsem po Už mi lásko není dvacet let, Zvonkách štěstí napsal třetí největší hit." A já jsem říkal: "Pane Zmožek, tak to je pro mne pocta, jestli mi tu písničku dáte." A on říkal: "Zpívá se to s nějakou malou holčičkou." Tak jsem si to poslechnul a musím říct, že se mi hned zalíbila. I možná z toho důvodu, že doma takovou malou holčičku mám taky, takže jsem byl hrozně moc rád, že jsem ji dostal, nazpívali jsme ji s Viktorkou Genzerovou, protože jsem nechtěl dělat nějakej velkej konkurz a vlastně někdo mi říkal, že Geňa má holčičku, která hezky zpívá, že ...

Slávka Brádlová, moderátorka: Šikulku.

Jakub Smolík, zpěvák: ... zpívá, ano, i v muzikálech snad. Tak jsem volal Lidušce a Liduška říkala: "Jo, tak mi pošli písničku, my se na ni podívám." A líbila se jim taky a jsem rád, že ta spolupráce je, i když samozřejmě je problém v tom, že tuhletu písničku nemůžeme zpívat na koncertech, protože Viktorka s náma jezdit nemůže, ale řešíme to teď, že ta jedna moje zpěvačka, který je asi osmnáct let, tak to hodíme trošku do fóru, udělá si takový copánky a zpíváme. Zkusíme to zpívat na tom koncertu. Ale já jsem hrozně moc rád, že tahleta písnička se líbí, i když jsem na ní četl takovej zase od nějakýho hudebního kritika, že tahleta písnička je kalkul nějakej. Proboha, jakej kalkul! Vždycky, když člověk píše písničku, já budu mluvit třeba teďka za pana Zmožka, tak chce, aby ta písnička se líbila. V čem může bejt kalkul? Že jsem si tam vzal holčičku? Vždyť to zpívá o svém tátovi a že jsem její zlato a tak dále. A musím říct, že reakce jsou velký, jak velkejch, tak malejch a já, když sedneme do auta s malou Petruškou, který je přes dva roky, tak hned: "Tatí, Amálku, Amálku." Abych jí pustil Amálku, takže ..., protože se tam zpívá o Amálce. Takže mám z toho velkou radost a samozřejmě, že to zamrzí, když někdo napíše takovouhle věc, ale zřejmě tady v Čechách je to normální.

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak tím já bych se asi taky netrápila, protože panu Suchému jeho holčičky v písničkách taky nikdo nevyčítal a nebral jako kalkul, a to, že autor i interpret chtějí, aby se písnička líbila, no, to nepostrádá jistou logiku. Ale, co třeba řešit to half playbackem, to vás nenapadlo? Nebo při koncertech opravdu jedete všechno živě?

Jakub Smolík, zpěvák: Všechno živě, no, všechno živě. A ona by to byla škoda, kdybych tam vyprávěl "říkej mi táto, že jsem tvý zlato, že jsem tvá pohádka, princezna Amálka", tak kdyby, kdyby se to poslouchalo jenom a vlastně ta holčička by tam nebyla ... my to zkusíme takhle hodit skutečně do toho takovýho trošku, do tý legrácky a uvidíme, jak to bude vypadat, ale přece jenom na jeden koncert v Praze 12. prosince v Bránickým divadle Viktorka se přijde podívat a zazpíváme to tam jako originál živě.

Slávka Brádlová, moderátorka: Nebylo by spravedlivé, abychom při představování nového alba Jakuba Smolíka Láska se narodila o Vánocích mluvili jenom o jedné písničce. Takže teď si dáme písničku úplně jinou pro takový odpočinek, srovnání mysli, a pak s vrátíme k Jakubu Smolíkovi jako zpěvákovi, možná i jako k tatínkovi, no a pak samozřejmě zase k tomu novému albu.

Slávka Brádlová, moderátorka: Český rozhlas Sever, dopolední "host" Jakub Smolík, zpěvák: . Já jsem řekla, že vás budu zpovídat tak trochu i jako tatínka, protože ta Petruška je tak malá, že pořád ještě je to pro všechny vaše fanynky, říkám fanynky, možná máte i fanoušky, to nevím tak úplně přesně, pořád je to novinka. Tak jak to berou? Odpadl vám fanklub, nebo naopak?

Jakub Smolík, zpěvák: Já bych řekl, že naopak. I když jsem předtím slyšel takový věci, že právě díky tomu, že se mi narodila holčička, takže by mohl bejt nějakej úbytek ... já jsem to ani neřešil, ani jsem na to nemyslel. Ale opak je pravdou, že tak přibylo ještě víc fanynek, protože i ty maminky mají ke mně trošku jakoby blíž, bych řekl, a já díky Petrušce poznávám obzor úplně neznámej a musím vím říct, že když usínám s ní, když jí dávám spinkat, tak už se těším na ráno, až se probudí a zavolá z pokojíčku: "Tatínku, kde jsi? Tatínku, pojď, pojď." A pro mne je tohleto období hrozně moc krásný, hrozně moc si to užívám. Zároveň se hrozně moc o ni bojím. To mi říkala právě Liduška, ještě včera jsme spolu hovořili, říkala: "Jakube, to už bude teďko furt. Bude to velká láska a bude to velkej strach." Takže prostě zažívám opravdu období neskutečný lásky, ale i velký obavy.

Slávka Brádlová, moderátorka: Kdybychom se měli vrátit k té vaší zpěvácké kariéře, tak já si myslím, že jedním z nejhezčích let možná byl rok 2003 s titulem "skokan roku" anebo ne? Nebo je to třeba rok, kdy jste vydal nějaké mimořádně podle vás úspěšné album?

Jakub Smolík, zpěvák: Víte, já teďko musím zaklepat, takhle, ať to je slyšet. Já poslední tři, čtyři roky zažívám jakoby po tý profesní stránce svoje nejlepší období. Jednak, že hodně koncertuju, jednak, že je opravdu takových tři, čtyři roky vyprodáno a my v prosinci minulého roku jsme už měli zasmlouvaných čtyřicet sedm koncertů na další rok. A jak to tak vypadá, tak to bude to samý. Já jsem dokonce musel jeden koncert v Bránickým divadle v prosinci odvolat, protože musím mít taky nějakej hlasovej klid, protože ten náš program trvá necelý tři hodiny. Já to uvádím, já tam zpívám a ono to je opravdu velkej záběr. Pan doktor před čtvrt rokem řekl, že mám alergii na prach a na roztoče a ono přece jenom v těch divadlech, v těch kulturácích ty opony a tak dále jsou plný toho prachu. Opravdu na tom hlasu je to znát. Když jsem měl šest koncertů za sebou v jižních Čechách, když jsme jeli, tenkrát ten šestej koncert už jsem jel opravdu nadoraz a nebylo to dobrý, nebyla z toho i dobrá pohoda. To má takovýhle plusy i minusy, ale musím říct, že ta deska, kterou jsem vydal teďko, tak je pro mne miminkem číslo dvě a musím říct, že, že jsem ten materiál sbíral hodně dlouho a nedali jsme třeba jednu písničku na tu desku, jmenuje se Láska a smrt. Je to krásná věc, napsal ji Zdeněk Barták, hudební skladatel a Eda Krečmar a vlastně je to píseň o jednom našem kamarádovi. Jeho žena měla hroznou nemoc a v podstatě umírala, měli krásnej vztah a Eda napsal tak krásnou písničku, že já, když už jsem ji slyšel, tak mi šel mráz po zádech a říkali jsme, to nemůžeme dát na vánoční cédéčko, protože ta je tak silná, ale zase na druhou stránku vám řeknu, že občas ji zahraju na koncertech, a to poznáte na těch lidech, když je tam, já nevím, pět set, šest set lidí, skončí písnička, končí poslední tón, jsou tři, čtyři vteřiny, a pak je potlesk a vidíte ty lidi, že mají mokré oči, i chlapi, obrovští chlapi, i moji kamarádi, kteří tam byli, motorkáři, nebo kteří dělají tady box, tak mají trošku vlhký oči, a to je známka toho, že ta písnička na ně zapůsobila.

Slávka Brádlová, moderátorka: Teď jsme to nabrali tak trošku do smutku, tak ...

Jakub Smolík, zpěvák: No, ano.

Slávka Brádlová, moderátorka: ... já honem pryč od toho, protože povídáme si ...

Jakub Smolík, zpěvák: Pryč radši.

Slávka Brádlová, moderátorka: ... o vánočním novém albu, které se jmenuje Láska se narodila o Vánocích. No a teď máte právo volby. Kterou z těch písniček byste právě teď nabídl posluchačům Severu?

Jakub Smolík, zpěvák: No, já bych možná nabídnul "Slzy sedmi bolestí". To je taky od pana Zmožka a písnička se moc líbí. Já bych tady nechtěl vyzdvihovat žádnou, ale samozřejmě "Říkej mi táto" je taková specifická písnička s tou doktorkou. Ony ty ostatní, já mám k nim teďko hrozně krásnej vztah, protože poprvé snad v životě se mi stalo, že všechny ty písničky bych rád představil, jo a každýmu se líbí ...

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak to si budete muset nechat asi na nějaké ...

Jakub Smolík, zpěvák: Uvidíme.

Slávka Brádlová, moderátorka: ... koncertní turné, které ostatně už probíhá. Doufám, že i severní Čechy, tedy kraj Ústecký a Liberecký tam nějakým způsobem figuruje. To si musí posluchači najít na plakátech. A teď tedy ta písnička, kterou jste vybral právě vy.

Slávka Brádlová, moderátorka: Hostem je dnes zpěvák Jakub Smolík a já doufám, že vás nezaskočím, protože jsem se podívala i na web a našla jsem tam takové opravdu, řekla bych, až láskyplné vzkazy. "Hlas, texty i hudba Jakuba jsou pohlazením pro duši" nebo: "V pátek byl koncert Jakuba Smolíka ve Svitavách. Byl to úžasný zážitek, pár chvil jsem přestala myslet na každodenní starosti a připadala jsem si jako v jiném světě. Moc děkuji za těch pár chvil." Tak jak se tohle poslouchá nebo čte? Můžete se pak vůbec přes to dostat? Není to až příliš svazující?

Jakub Smolík, zpěvák: Ne, je to, je to pro mne ta největší odměna, a to nechci, aby to znělo jako fráze. Víte, já jsem nikdy za sebou neměl ani tým lidí, ani člověka, kterej by mi pomáhal jakoby nahoru. Já jsem všechny tyhlety sály, tyhlety diváky musel získat způsobem tím, že jsem objížděl český a moravský města a oni třeba ti lidi, když slyšeli tu písničku, tak potom si řekli, to je docela fajn a já ty koncerty mám prokládaný ještě mluveným slovem, historkama, co se mi staly a tak dále a lidi tam přijdou nejenom si zazpívat, ale trošku se zasmát a odpočinout si. A pro mne je největší ta odměna, když potom dostanete e-mail a tam je napsáno: "Vážený pane Smolíku, chci vám poděkovat za krásný koncert, který byl v Kolíně. Viděl jsem manželku po půl roce se usmát, a to z toho důvodu, že před půl rokem nám zemřela dcera. A po půl roce jsem ji viděl se usmát a smát a chci vám poděkovat a určitě přijdeme na další koncert, protože nás to vytrhlo z toho smutku, kterej máme." To je přece ta největší odměna, která může bejt pro člověka, kterej vyleze na ty prkna.

Slávka Brádlová, moderátorka: Hostem v dnešním vysílání Českého rozhlasu Sever byl zpěvák, muzikant Jakub Smolík. Já děkuju za váš čas, za zajímavé povídání i za to představení nového alba Láska se narodila o Vánocích. A slibte mi teď tady na místě, nejenom mně, ale i posluchačům Severu, že u našeho mikrofonu nejste naposledy a že rozhodně kolem těch Vánoc bychom se ještě mohli potkat.

Jakub Smolík, zpěvák: Tak já slibuju a budu se moc těšit. Na shledanou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...