I věci mají zajímavé příběhy, potvrzuje nové Muzeum nostalgie v Terezíně

19. listopad 2016

Láká ke vzpomínkám. Řeč je o novém Muzeu nostalgie, které právě (19. 11.) otevřeli v Terezíně. Najdete ho možná v trochu nečekaných prostorách - v bývalé pevnostní pekárně v opraveném Kavalíru II. Zajímavé místo zajistilo dvěma nadšencům dostatek prostoru pro rozsáhlou výstavu.

„Já se nemohu dívat na to, jak někdo vyhazuje staré věci. A jsou ještě funkční, protože tehdy se dělaly kvalitní, ne jako dnes, kdy je všechno spotřební zboží,“ říká Miloš Vrbka, sběratel, který půjčil většinu vystavených věcí. Sbírá je od roku 2003.

Ústředním motivem je dílna. „V době zhruba od 1945 až 1990 – to je období, které tady ukazujeme – tak téměř každý byl kutil. Věci, které se kupovali, si lidé různě vylepšovali a navíc nebylo na nové věci. Takže lidé se snažili udržet ty věci v provozu,“ dodává Malin Rudik, který je spoluautorem výstavy.

Autoři chtěli, aby si na výstavě našel každý něco. Takže na výstavě najdou děti svůj pokoj, kde objeví dobové hračky, školní třídu, v garáži stojí trabant. „To je symbol té doby,“ míní Milan Rudik.

Muzeum nostalgie Terezín
autor: Lucie Valášková
Spustit audio