I autem sražené zvíře je majetkem správce honitby. Domů ho neberte, je to krádež

26. duben 2017
Haló, tady 112

Když srazíte na silnici zvíře a zjistíte, že je mrtvé, nemůžete ho naložit do kufru auta a jednoduše odvézt s tím, že si doma na něm pochutnáte. Pravda, pytláctví to není. Ale krádež ano.

Pytláctví se od krádeže liší tím, že mu předchází úmyslný čin zabití zvířete. Museli byste tedy zvíře před srážkou na silnici autem pronásledovat s cílem ho zabít.

Jenže i vzít si domů zvíře, které jste srazili nešťastnou náhodou, není podle zákona v pořádku. Podle zákona si nikdo nemůže nechávat pro své potřeby věc, která mu nepatří ­ byť je to sražené zvíře.

Takové divoké zvíře je prostě majetkem správce honitby – většinou mysliveckého sdružení, a jestliže by cena zvířete převyšovala 5 tisíc korun, dopouštíte se krádeže.

Správný postup je nahlásit tento případ policii. Ta ve většině těchto situací řidiče nijak netrestá, ale kontaktuje majitele zvířete, aby se zvířetem naložil podle zákona o myslivosti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.