Hysterektomie zachraňuje životy, provádí se čím dál častěji

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Jana Všetičková

Jinými slovy operativní odstranění dělohy. Hysterektomie je jedním z nejčastějších gynekologických zákroků. V České republice tuto operaci ročně podstoupí kolem 20 000 žen v každém věku a trend je vzrůstající.

Nejčastějším důvodem k tomuto zákroku bývají myomy, což jsou nezhoubné svalové uzlíky, které vyrůstají v děloze, v jejich stěnách nebo na povrchu. Svým růstem a množením způsobují dotyčné dámě nepříjemné komplikace.

Samotný zákrok není zrovna příjemná záležitost, ale mnoha ženám zachrání život. To hlavně tehdy, pokud se jedná o zhoubný nádor. V tomto případě už lékaři vidí řešení v radikální hysterektomii, při které se odstraní celá děloha, pánevní lymfatické uzliny, vejcovody a vaječníky.

„Je pochopitelné, že v hlavách žen, které čeká tento zákrok, kolují různé myšlenky, jak bude operace probíhat, jak bude vypadat jejich partnerský a intimní život bez dělohy,“ říká MUDr. Jana Všetičková z Kliniky komplexní péče v Liberci. Dále dodává, že v období po zákroku je snad nejdůležitější psychická podpora ze strany partnera: „Samozřejmě hodně záleží na sounáležitosti páru i na soucítění muže s ženou, pooperační období je totiž náročně zejména po psychické stránce.“

Poslechněte si v rozhovoru moderátorky Ivety Kalátové s MUDr. Janou Všetičkovou z Kliniky komplexní péče v Liberci, co všechno v životě ženy může absolvování hysterektomie ovlivnit. Pohodový poslech vám přeje Český rozhlas Sever!

autor: Iveta Kalátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...