Hostina: pořadí chodů

6. prosinec 2012

Marcela Šťovíčková ze středních Čech nám píše: „Za 14 dní oslavím šedesátku a pozvu přátele na slavnostní večeři. Přiznávám, že se chci trochu vytáhnout a udělat to nóbl. Můžete mi poradit s jídlem - jaké je správné pořadí chodů?“.

Milan Knotek, znalec etikety: „Žijeme v moderní, liberální společnosti a přesný počet chodů není úplně striktně stanoven. Může jich být pět, sedm, nebo i více – záleží na tom, v jaké kultuře se pohybujeme nebo jaká gastronomická škola před námi stojí. Já bych doporučoval držet se osvědčeného scénáře s předkrmy, hlavním jídlem, dezertem a kávou na konec a nepouštěl bych se rozhodně do nějakých divokých experimentů.“

Alena Perková, moderátorka: „Buďme zase konkrétní – co předkrm?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Tak nejprve podáváme studený předkrm, ale až potom, co nabídneme hostům aperitiv. Tím předkrmem může být paštika, uzený losos, šunková rolka… Následuje teplý předkrm, já mám moc rád husí játra, těch variant je velké množství.“

Alena Perková, moderátorka: „…a polévka?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Ta se hodí k obědu, k večeři jí obvykle nepodáváme. No a po předkrmech přichází na řadu hlavní chod – tady nebudu nic doporučovat, paní Marcela určitě ví, co mají její přátelé rádi, předpokládám, že to určitě nebude smažený sýr a hranolky.“

Alena Perková, moderátorka: „A na závěr dezert.“

Milan Knotek, znalec etikety: „Ano, buď je to klasický moučník, ten milují ženy, nebo třeba sýry, které preferují spíš muži. Může to být ale i zmrzlina s ovocem. Pak se podává káva nebo nějaký likér, můžeme nabídnout i tvrdý alkohol. Já myslím, že jsem paní Marcele neporadil nic, co by nevěděla... Ať se jí oslava vydaří – ale přece jen si dovolím něco doporučit – dělejte menší porce, jinak to všechno vaši přátelé nesnědí.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio