Heinrich Bank – významný malíř a pedagog, rodák z Duchcova
Na duchcovském náměstí se v roce 1834 narodil významný malíř Heinrich Bank.
Už od malička byl výtvarně nadaný, takže v letech 1855 až 1862 vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Byl žákem samotného ředitele ústavu, profesora Eduarda Engertha.
Své krajinářské motivy z Podkrušnohoří a žánrové obrázky aktivně a úspěšně vystavoval už na studiích. Ze severu Čech ale v roce 1864 odešel do Štýrského Hradce, kde se stal na základě vítězství v konkurzu učitelem figurální kresby a později profesorem.
Škola, na které působil, měla vysokou prestiž. Nakonec zastával funkci děkana fakulty architektury. V Rakousku byl oblíben především kvůli svým akvarelům s motivy historických budov a rakouských měst.
Na prázdniny se ale Heinrich Bank do svého rodiště často vracel. Regionální muzeum v Teplicích vlastní řadu jeho kreseb a obrazů se severočeskou tématikou. Další jsou uloženy v rakouských muzeích a galeriích.
Heinrich Bank se do Československa nikdy natrvalo nevrátil. Ve své době byl ve Štýrsku velmi uznávaný, ale jako malíř postupně upadal v zapomnění. Zemřel v Grazu v roce 1923. Pochován je na místním hřbitově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.