Hedy Lamarr: pohádka o Sněhurce, Extázi a wifi
K nejslavnějším a nejkontroverznějším ženám showbyznysu období mezi světovými válkami patřila herečka Hedy Lamarr. Budoucí vynálezkyně, z jejichž nápadů těžíme i dnes.
Kdo by neznal Sněhurku? A vybavíte si, jak vypadá? Myslím tu klasickou, původní podobu od Disneyho – usměvavá mladá dáma s černými vlasy a modrýma očima. Tak tuhle roztomilou tvářičku Sněhurce namalovali výtvarníci podle skutečné herečky. Tou herečkou byla právě už zmíněná Hedy Lamarr.
Hodná holka z Vídně
Protože jsme v meziválečné éře, a protože Hedy Lamarr se do Hollywoodu dostala z Evropy, tak je skoro nabíledni, že to je holčina z Rakouska-Uherska, že je z Vídně, že to je Židovka a že rodina pochází z Moravy. To už se tak v té době přiházelo běžně. Hedy Lamarr je osobnost mimořádně zajímavá, k čemuž by stačila už jen ta skutečnost, že byla živým předobrazem pro světoznámou kreslenou princeznu. Jenže ono je toho mnohem víc a je to skoro tak neuvěřitelné, jako pravdivé.
Odvážná herečka v Československu
Tak především – ta budoucí Sněhurka byla první herečka na světě, která se ve filmu před kamerou svlékla. Do naha, celá. A v jiné scéně v tom samém filmu si střihla i ženský orgasmus – opět poprvé v dějinách kinematografie. Řeč není o ničem jiném než o slavném snímku s příznačným názvem Extáze. A Extáze je československý film, který režíroval Gustav Machatý. Mimochodem – kameramana na tenhle necudný kus stáhnul z natáčení Zapadlých vlastenců, což bych vnímal jako zajímavý posun v kariéře.
Ten snímek je jinak vcelku nevinný, ale pro tyhle dvě scény vyvolal fantastické pobouření. Papež ho zakázal, protože je nemravný. Hitler ho zakázal, protože Hedy byla Židovka. Takže na něj všichni chodili a byl to kasovní trhák a strašně se to líbilo Benitu Mussolinimu. A Hedy, ta budoucí Sněhurka, byla tou dobou vdaná za německého zbrojaře a tomu tahle nahá sláva nebyla po chuti, a tak chtěl skoupit všechny kopie filmu. A italský diktátor Mussolini řekl, že se té své kopie nevzdá a nechal si ji.
Kreativní vynálezkyně v Americe
Hedy Lamarr potom utekla do Francie a rozvedla se a pak udělala báječnou kariéru v Hollywoodu a celkem šestkrát byla vdaná. A záviděla jí to jiná herečka, Adina Mandlová, protože právě ona tenkrát měla hrát v té Extázi a odmítla to. Ale příběh Sněhurky pokračuje.
Herečka Lamarrová si pak střihla několik dalších filmů a vypukla druhá světová válka, a tak se rozhodla dělat něco víc užitečného, víc praktického, víc hmatatelného – a tahle hezká tvářička z erotické Extáze a kreslené Sněhurky najednou vraští čelo v laboratoři… a objev je na světě. Tahle dáma vymyslela komunikační technologii se zkratkou FHSS. To vám asi nic moc neřekne. Když to přeložím jako „rozprostřené spektrum s přeskakováním kmitočtů“, tak většině z vás nejspíš taky ne. Ale tahle technologie se stala principem pro to, co dnes používáme patrně všichni. Židovská Sněhurka vymyslela za války základy pro wifinu a bluetooth.
Konec a papírové kapesníky
A jestli je vám i tohle málo, tak vězte, že Hedy Lamarr u toho nezůstala a dál vymyslela taky světelné semafory. A nový typ křídel u letadel. A svítící obojky pro psy. A ovšem: krabici na vytahování papírových kapesníků. Možná nějaká zkušenost z toho prvního natáčení… A pak přišel princ a políbil ji; a zazvonil zvonec – a pohádky je konec.
Související
-
Hvězda stříbrného plátna, ale i nadějná vynálezkyně. Inscenace Extáze zkoumá život Hedy Lamarr
Bývalý bazén Barrandovských teras zažívá během letních měsíců doslova Extázi. Řeč je o divadelním představení, které na tomto místě uvedlo divadlo MeetFactory.
-
Režisér Gustav Machatý a jeho „pornografické“ dílo Extáze
Extáze je název filmu, který měl v Československu premiéru v lednu roku 1933, režisérem byl Gustav Machatý. Film se rychle dostal do centra zájmu diváků a skandálů.
-
Meteor o čtení myšlenek, roztroušené skleróze a nejdokonalejší kouli ve vesmíru
01:48 Nový kilogram potěšil chemiky 10:25 Roztroušená skleróza 20:20 Dálkové ovládání torpéd 25:05 Zkamenělý červ 33:00 Písně kosmické 43:33 Budeme číst myšlenky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka