Hasta la vista en Cuba! Na shledanou na Kubě!

30. červenec 2015

Perla Karibiku, takovou přezdívku si vysloužil ostrov Kuba. Svými skoro sto deseti tisíci kilometrů čtverečných je největším ostrovem Velkých Antil. Hlavní město Havana dalo jméno jednomu ze dvou nejslavnějších produktů - doutníkům. Tím druhým veleslavným produktem z Kuby je vyhlášený rum.

Monumentální stavby z koloniálního období, nekonečné pláže, temperamentní muzika a všudypřítomný tanec, přátelští Kubánci - to je současná Kuba.

„Když dnes procházíte Havanou, mísí se ve vás úžas i trocha smutku, když vidíte, že kdysi musela být nádhernou kvetoucí metropolí,“ říká dlouholetý cestovní průvodce Gustav Bořík. „To, jak Kuba jako země zchudla po rozpadu socialistického bloku, se tvrdě podepisuje i na Havaně. Doslova tam tráva roste ze střech.“

Říká se, že kdyby „barbudos" - vousáči v čele s Fidelem Castrem nevyvolali revoluci, čekal Havanu osud Las Vegas, protože lidem z hráčského byznysu se pro takový účel zdála jako stvořená. Ostatně svou vilu měl ve Varaderu i Al Capone. Ale Havanu čekají i tak změny; politické změny určitě přlákají zahraniční kapitál, město už nebude tak chudé, ale také ztratí část svého dosavadního kouzla.

Havana, Kuba, ilustrační foto

Co stojí na Kubě za vidění? „Kuba je dost rozporuplná,“ říká Gustav Bořík. „Velice hezký je starý koloniální Trinidad, dobré je navštívit jižní pobřeží, některou z krokodýlích farem, některou z palíren, kde se vyrábí tradiční kubánský rum, třeba i slavnou Zátoku sviní,“ doporučuje.

Co by v programu vaší návštěvy na Kubě rozhodně nemělo chybět, to je návštěva některé výrobny doutníků. „Doutníky se tu dodnes vyrábějí starou technologií, vlastně ručně a doslova na koleně,“ vypráví Gustav Bořík. „Denní mzda zaměstnanců v takové továrničce se pohybuje kolem deseti dolarů, ale zato si mohou pár doutníků, které pak na světových trzích stojí i stovky korun, během směny vykouřit.“

Havana Vieja

„Chcete-li navštívit Kubu, jeďte co nejdříve,“ vzkazuje Gustav Bořík. „Až padnou ta současná omezení, až se Kuba otevře, přijde cizí kapitál, začne se tato země markantně měnit a už pak neuvidíte tu pravou „surovou“ Kubu.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.