Hans Watzek – malíř i jeden z největších propagátorů fotografie, rodák z Bíliny
V Bílině se v roce 1848 narodil jeden z největších propagátorů fotografie – Hans Watzek. Na konci 19. století neúnavně usiloval o uznání fotografie jako plnohodnotného uměleckého výrazového prostředku, což se mu také povedlo.
Watzek studoval umělecké akademie v Lipsku a Mnichově. Výtvarnou výchovu učil nejdříve v Čechách, potom na státní střední škole ve Vídni. Stal se předsedou Sdružení rakouských učitelů malby.
Fotografie mu učarovala až v roce 1891, když ho oslovila atmosférická díla Alfreda Maskella. Začal provádět první pokusy s vlastnoručně vyrobenou dírkovou komorou a stal se členem představenstva vídeňského klubu amatérských fotografů.
Společně s Hugem Hennebergem a Heinrichem Kühnem patřil do tzv. Vídeňského trojlístku. Tato umělecká skupina společně tvořila a organizovala výstavy i evropská turné. Svá díla podepisovala třemi jetelovými lístky. Vyvinula také průlomovou výrobu tříbarevných pryžových tisků pomocí vícenásobné expozice.
Kolem roku 1894 použil Watzek místo složitých čoček jednoduché, což vedlo k malířskému rozostření obrazu.
Za 12 let, co pracoval jako fotograf, vytvořil pouze 65 snímků, většinou unikátních. Dodnes jsou k vidění v muzeích, galeriích a výstavách po celém světě.
Hans Watzek zemřel v roce 1903 ve Vídni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.