Hákový kříž na výstavě v Horním Slavkově. Škola ve Freibergu pořádá výměnné pobyty pro české děti

15. prosinec 2023

V Horním Slavkově před měsícem přivítali putovní výstavu organizace Paměť národa. Jde o venkovní výstavu, která je ve městě k vidění až do konce roku.

Obyvatelé města se na ní mohou seznámit se zajímavými osobnostmi z Karlovarska. Jsou mezi nimi i příslušníci německé menšiny.

Jak nám řekl starosta Horního Slavkova Alexandr Terek, některý z kolemjdoucích se s touto skutečností nedokázal smířit… Na panelu věnovaném paní Bertl Růžičkové se objevil hákový kříž. Navzdory tomu, že tato žena s nacistickou ideologií nic společného nemá.

Další téma je veselejší. V krušnohorském Freibergu v tamní Ohain Schule už sedm let pořádají výměnné pobyty žáků českých škol. Jaké to bylo, když ve Freibergu hostili 15 dětí z Příbrami, zjišťoval náš saský kolega Matthias Wetzel.

Závěr pořadu je vyhrazen adventnímu povídání v egerlandském dialektu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.