Franz Schmeykal – právník a vlivný politik druhé poloviny 19. století, rodák z České Lípy
Češi ho rádi neměli, protože v době jejich emancipace tvrdě hájil německé zájmy. Českolipský rodák, právník a politik Franz Schmeykal, patřil v 19. století k vlivným poslancům.
Narodil se do prostředí místní smetánky. Po maturitě na českolipském gymnáziu vystudoval práva a filosofii na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Ještě jako student stál na barikádách při revolučních událostech roku 1848.
V roce 1861 započal Franz Smeykal úctyhodnou politickou kariéru. V zemském sněmu zasedal za Ústavní stranu více než 30 let.
Stal se faktickým předákem českých Němců. Důrazně odmítal české státoprávní požadavky, například šíření českého jazyka do úřadů.
Zasazoval se o administrativní rozdělení Čech na etnicky českou a německou část, což ale neprošlo. Byl zastáncem tzv. punktací, tedy plánu na česko-německé vyrovnání.
Franz Schmeykal působil také jako advokát. Stál rovněž v čele spolku Deutsches Kasino, které se staralo o kulturní a společenský život pražských Němců.
V roce 1868 byl Schmeykal druhým po Františku Palackém, který poklepal na základní kámen Národního divadla. Celkem 28 sudetoněmeckých měst mu udělilo čestné občanství.
Franz Schmeykal zemřel v roce 1894. Město Česká Lípa mu tehdy postavilo pomník a honosnou hrobku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.