Jiřina Hájková – držitelka stříbrné medaile v pozemním hokeji z olympiády v Moskvě, rodačka z Děčína
Když naše pozemní hokejistky odlétaly v roce 1980 na olympijské hry do Moskvy, tajně doufaly v bramborovou medaili. Nakonec z toho bylo senzační stříbro, ve které nemohl nikdo uvěřit. Ani hráčky samotné. A jednou z nich byla i děčínská rodačka Jiřina Hájková.
V československém reprezentačním družstvu nastoupila v 92 utkáních. Na olympijské vzpomíná nejraději. Naše ženy ale původně do Moskvy nepostoupily. Účast jim zajistil až bojkot olympiády ze strany západních zemí kvůli invazi vojsk Sovětského svazu do Afghánistánu.
Do turnaje vstoupily porážkou od sovětských hráček. Jiřina Hájková vzpomíná, že k nim žádnou rivalitu necítila. Byly to kamarádky, které se osobně znaly.
Druhý zápas přinesl jen remízu se Zimbabwe.
Jenže pak začala velká jízda. Naše dívky postupně zdolaly Indii a Rakousko, proti kterému Hájková skórovala. Závěrečný nervózní zápas s Polskem nakonec zvládly a výhrou 1:0 si zajistily druhé místo. Zlato bralo Zimbabwe, za které nastupovaly naturalizované Britky.
Československé hráčky doma obdržely finanční odměnu 30 000 korun, což byly v té době velké peníze. Ještě na olympiádě jim osobně gratuloval prezident Gustav Husák.
O životě Jiřiny Hájkové toho moc nevíme, protože čtyři roky od moskevského úspěchu emigrovala do Německa.
Letos v lednu oslavila kulaté 70. narozeniny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.