František Truhlář – letec RAF a válečný hrdina z Lomnice nad Popelkou
„Nebeský jezdec“ nebo „Muž tří tváří“. Tak se často hovoří o válečném hrdinovi, letci RAF Františku Truhlářovi.
Narodil se v roce 1917 v Lomnici nad Popelkou. Maturitní vzdělání získal na učitelském ústavu v Jičíně. Kantorské povolání ale vyměnil za armádu, kam narukoval v roce 1936.
Po obsazení země nacisty utekl do Francie. Když byla na pokraji porážky, odplul na britské ostrovy. Stal se členem 311. československé bombardovací perutě.
V legendárním Wellingtonu létal jako zadní střelec. Když se v noci z 16. na 17. října 1940 vracely naše bombardéry z úspěšné mise nad Německem, zastihlo je špatné počasí.
Letoun s Františkem Truhlářem narazil nad Londýnem křídlem do poutacího lana balonových přehrad a zřítil se. Truhlář jako jediný zázračně přežil, ale s hrozivými popáleninami na tváři i celém těle.
Po desítkách plastických operací se k létání vrátil jako stíhací pilot. Při 60. operačním letu v červnu 1944 mu nad kanálem La Manche vysadil motor. Jeho spitfire se zřítil na letištní plochu firmy Airspeed Airport v Portsmouthu. Po několika kotrmelcích se vzňal.
Těžké popáleniny utrpěl Truhlář podruhé. Konec války strávil v nemocnici. V roce 1946 byl jmenován zástupcem velitele leteckého pluku 12 v Kbelích.
Třetí havárii už ale František Truhlář nepřežil. Když se letadlem snažil 3. prosince 1946 akrobaticky přeletět nízko nad rodným městem, zavadil křídlem o střechu budovy. Letoun se zřítil u místní sokolovny.
V Lomnici nad Popelkou má František Truhlář památník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka