Finanční poradna: inflace a hypotéky

27. listopad 2023

Inflace a hypotéční sazby jsou tématem našeho povídání s Lukášem Kovandou, hlavním ekonomem Trinity Bank.

Proč jsme na tom s inflací ve srovnání s jinými evropskými zeměmi tak špatně?

„Má to několik základních důvodů – jsme nejprůmyslovější zemí Evropské unie a byli jsme jednou z nejvíc závislých zemí na evropských energiích, takže to odstřihávání se od Ruska nás něco stojí. A protože jsme tak průmysloví, jsme také na těch energiích daleko závislejší, protože třeba sektor služeb tak energeticky náročný není. Navíc u nás dochází k poměrně nehospodárnému nakládání s energiemi. Dalšími faktory pak jsou přehřátý trh práce a přehřátý trh s nemovitostmi,“ vypočítává Lukáš Kovanda.

Co mohou politici udělat s vysokou inflací? Jak je možné, že za poslední dva roky koruna posiluje výrazněji než euro? Jak se bude situace vyvíjet dál? Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.