Dvojí ceny na koupalištích pro domácí občany a přespolní v Dubí a Duchcově zřejmě odporují zákonu

Koupaliště (ilustrační foto)
Koupaliště (ilustrační foto)

Česká obchodní inspekce bude rozdílné ceny na koupalištích řešit ve správním řízení.

Kvůli podezření na diskriminaci povede Česká obchodní inspekce správní řízení s koupališti v Dubí a Duchcově na severu Čech. Provozovatelé tam podle inspektorů účtují lidem dvojí ceny. Obyvatelům Duchcova a Dubí nižší než lidem z jiných měst a obcí.

Potvrdil to mluvčí inspekce Jiří Fröhlich: „V Duchcově ČOI zjistila, že se prodávaly vstupenky za  sto dvacet korun za kus, ovšem pokud přišel občan města Duchcov, dostal zvýhodněné vstupné 40 korun.“

V Dubí Česká obchodní inspekce zjistila, že jsou nové ceny od 10. srpna. „Důvodem byl údajně incident ze 7. srpna., a v novém ceníku je uvedena cena pro občany města Dubí, kde platí původní ceny a pro ostatní je cena zvýšená,“ uvedl Fröhlich.

Ve správním řízení hrozí kvůli podezření z diskriminace pokuta až tři miliony korun. 

Za loňský rok zjistila České obchodní inspekce sedm podezření na diskriminaci. Například v situaci, kdy obchodník účtuje za stejnou službu dvojí ceny.

Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich popisuje příklad, kdy na benzínové pumpě provozovatel vybíral rozdílné poplatky na toaletě kvůli národnosti: "Zatímco Čech to měl zdarma, cizinec musel platit jedno euro."

Inspektoři odhalili také poplatky účtované v restauracích pouze cizincům nebo vyšší ceny pro zákazníky hovořící cizím jazykem.

Spustit audio

Související