Dobytek ze Zeosu už vozí na porážku

19. listopad 2003

Nucené porážky krav ze Semilska a Jičínska kvůli možné nákaze BSE začaly. Asanační podnik v obci Žichlínek na Ústeckoorlicku jich má za tři měsíce utratit bezmála 900. Všechny totiž prošly stejným teletníkem jako dojnice z Lomnice nad Popelkou, u které veterináři nemoc zachytili. Zvířata začali farmáři odvážet už v noci, aby se vyhnuli případným protestům. A vybíjení zvířat bude pokračovat. Kontrolní vyšetření zároveň potvrdilo osmý případ nemoci šílených krav v Česku. Nakažena byla čtyřletá kráva ze společnosti ZEMOS z Velkých Němčic na jižní Moravě. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna bude utraceno a vyšetřeno přes 200 zvířat.

Jaká je situace přímo v kafilerii v Žichlínku u Lanškrouna? Na silnici směrem k areálu firmy jsou zátarasy se zákazem vjezdu a oplocené objekty přísně hlídá soukromá bezpečnostní agentura. Nikdo ze zaměstnanců žichlínské asanační společnosti nesmí podávat žádné informace a její jednatel už dva dny nereaguje na zavolání na mobilní telefon.

Transporty krav budou do Žichlínku podle ředitele firmy Jiřího Laciny pokračovat až do soboty. "Počítáme, že průměrně denně tam pojede asi 60 kusů. Zvířata jsou živá odvážena do Žichlínku, kde jsou speciální jednotkou na tyto záležitosti utrácena. Následně je odebrán vzorek tkáně a odpovídajícím způsobem jsou těla spálena tak, aby nepřišly tam, kam nemají."

Dobytčata, která mají být utracena, prošla stejným teletníkem jako postižená kráva z chovu Zeosu. Zvířata k utracení se nacházejí ještě v dalších třech chovech. Krávy budou vybíjeny po skupinách, poslední kusy by měly být utraceny v lednu.

Rozložení porážek zhruba do tří měsíců schválila Evropská komise. Postupné utrácení má podle mluvčího Státní veterinární správy také umožnit, aby se co nejvíce vysokobřezích krav otelilo. "Bude-li test matky negativní, není žádný důvod zabíjet i tele," řekl dříve Novinkám Duben.

"Věříme, že se něco neobjeví, protože zatím se nikdy nic neobjevilo, ale jak už je ten počet zvířat vyšší, pravděpodobnost stoupá. Co by se dělo dál, to by se pak vidělo podle toho, jaké by bylo datum narození dojnice. Zda by to zasáhlo další krávy nebo jestli by to bylo podle časového vzorku, který určí veterináři."

Zemědělci s těmito kroky nesouhlasí. Tvrdí totiž, že systém kontroly masa je jeden z nejpřísnějších v Evropě a každé zvíře je přezkoumané. Testy přitom platí zemědělci. Proto považují vybíjení stád za zbytečné.

Podle Pavla Veselého z Okresní agrární komory v Hradci Králové, nejsou normy, které nucené porážky nařizují, přizpůsobené českým poměrům. "Přebíráme normy Evropské unie a tyto normy jsou koncipovány na malohospodářství, kde je 5-15 kraviček, jestliže se jedna nakazí, tak těch vrstevnic je pár. Tam ten dopad na malé hospodářství není, a u nás je dopad na hospodaření podniků obrovský. Pokud by nebyla pomoc státu, tak to jsou problémy existenční. A kde jsou ochránci zvířat? Když protestují před velkou pardubickou, protože koně skáčí přes překážku a mohou se zranit, tak si uvědomme, že 870 zvířat se tady zabíjí a z toho 70 procent je březích."

autoři: ark , pet , jze , nov , PAV
Spustit audio