Dobráci z Háje u Duchcova drží český hasičský rekord

26. únor 2016

Dobrovolní požárníci z Háje u Duchcova mají bezmála 100 členů sboru, kterým starostuje žena. Daří se jim v hasičských soutěžích, s dětmi si vždycky jednou za rok vyměňují role a hlavně – jsou držiteli českého hasičského rekordu – v počtu lidí zapojených do požárního útoku.

Celkem má zdejší sbor 93 členů, z toho zhruba třicet dětí. „Bereme děti tak od tří let. S těmi mladšími se jeden ani nedomluví,“ říká Martin Link, vedoucí mládeže. Mladé hasiče vede už deset let a za tu dobu mu rukama prošlo 111 dětí. „Jezdíme na soutěže, trénujeme a bavíme se. Pro děti jsme v Háji jediný kroužek,“ dodává.

SDH v Háji starostuje žena

U hasičů v Háji u Duchcova si jednou do roka dospělí a děti vymění role. „Dospěláci soutěží, děti je bodují, hodnotí a kontrolují,“ popisuje Jakub Šimek, náměstek starostky SDH princip Bitvy klanů. V Háji dobrovolným hasičům vládne žena. Iva Linková svou funkci ale nijak vážně nebere. „Zvolili mě proto, že to nikdo jiný nechtěl dělat,“ říká s úsměvem Iva Linková, starostka sboru.

Poháry v klubovně požární zbrojnice ale nepatří jenom dětem. „Máme i čtyři soutěžní družstva z dospěláků,“ chlubí se Jakub Šimek. A na soutěžích se jim daří. Vozí si nejen poháry, ale i hodnotné věcné ceny.

Parta, co dbá na prevenci požárů

V garáži jim parkuje jedna cisterna. K ohni naštěstí často nemusí. V Háji jsou hrdí na svou preventivní činnost. Právě díky kvalitní prevenci prý v Háji prostě nehoří. Přesto dobráci z Háje pomáhají. Třeba při posledních povodních pracovali ve Hřensku. „Jsme skvělá parta. Hodně nás tmelí právě společné soutěže a výjezdy na akce,“ říká starostka sboru Iva Linková.

Příští rok plánují uspořádat vlastní ples. „Chce to pořádnou přípravu,“ slibuje paní Iva pořadatelsky skvělý výkon. S akcemi pro obec mají zdejší dobrovolní hasiči spoustu zkušeností. Každý rok pálí čarodějnice, pomáhají na dětském dnu nebo při Halloweenu. A k tomu stále vymýšlejí nové a zábavné aktivity. Pro sebe i pro ostatní.

Poslechněte si víc dnes odpoledne po 15. hodině na frekvencích:

Ústecký kraj, Novoborsko a Českolipsko 88,8 FM
Liberecko a Jablonecko 102,3 FM
Harrachov, Tanvald, Desná, Smržovka 107,9 FM
Frýdlantsko a Novoměstsko 97,4 FM
Semily 103,4 FM

Dobrovolné hasiče z Příchovic můžete v soutěži Dobráci roku podpořit až do pátku 4. března 2016 zasláním SMS ve tvaru DOBRACI(mezera)HAJ na číslo 900 11 04.

Losování v soutěži Dobráci roku určilo, že dalším sborem, za kterým se příští týden vypravíme, je SDH z Českého Dubu. Jejich medailonek odvysíláme v pátek 4. 3. 2016 po 15. hodině.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.