Do středních škol míří silné ročníky. Přibývá i zájemců o technické vzdělání

11. říjen 2021 15:19

Základní školu končí silné ročníky, středním školám a učilištím přibývají žáci. Školy registrují i stoupající zájem o technické a počítačové obory, a tomu přizpůsobují svoji nabídku. Žáky s ní seznámily třeba na tradiční přehlídce středoškolského vzdělávání Šance v Teplicích.

Letošní první ročníky? My máme narvanou školu, oproti loňsku a předloni,“ konstatuje Jan Mikš, který zastupuje duchcovskou pobočku Střední školy stavební a strojní Teplice.

Vedoucí odborného výcviku Pavel Čmejla oceňuje i zručnost žáků: „Jsou šikovní. Dáváme je i do firem, kde se ti žáci pak uplatňují. Poptávka je stále větší a větší.“

Petr Reich chodí do devítky v Kostomlatech pod Milešovkou. O své budoucí profesi má jasno: „Jsem rozhodnutý, že půjdu na instalatéra. Kam? To se ještě rozhodnu.“

Pavel Müller, zástupce ředitele pro pobočku školy v Krupce, potvrzuje stoupající zájem žáků hlavně o elektroobory: „Letos jsme nabrali nejvíc elektrikářů za celou naší éru – máme jich třicet, což je plná kapacita třídy.“

O uchazeče z technických středních škol je stále větší zájem

Střední škola AGC Teplice podle zástupkyně ředitele, Markéty Babčanové, vzbudila zájem s loni otevřeným oborem mechanik-elektrotechnik: „Je tam, výrazný zájem jak ze strany uchazečů, tak ze strany okolních firem a podniků, které si už také na základě stipendijních programů vybírají žáky pro praktické vyučování, které bude konané přímo na pracovištích té které firmy.“

Robotiku a automatizaci ve zmíněném oboru učí Lukáš Matoušek: „Zájem o robotiku je obrovský. Je to takové novodobé řemeslo. Ta robotizace prostupuje tím průmyslem neuvěřitelnou rychlostí.“

A jak vidí svoji profesní budoucnost deváťáci ze ZŠ Lidická v Bílině? „Budu policista.“ „Zedník, nebo sládek.“ „Asi ajťák, nebo něco takového.“

Spustit audio

Související