Dlouholetá ředitelka drážďanské galerie Annaliese Mayer-Meinstchel se narodila v Rumburku

21. červen 2024

V Žatci se u příležitosti smutného 79. výročí postoloprtského masakru, při kterém byli bez soudu a bez ohledu na vinu vražděni místní Němci, a to včetně dětí, konaly hned dvě pietní akce.

Minulý týden jsme v Sousedech přinesli reportáž z první z nich – pochodu z Postoloprt do Žatce, tentokrát se vydáme na žatecké náměstí, kde se konalo vzpomínkové shromáždění včetně česko-německé pobožnosti.

Ve výročí týdne si představíme Annaliese Mayer-Meinstchel, dlouholetou ředitelku Galerie starých mistrů ve Zwingeru v Drážďanech.

Annaliese Meintschel se narodila 26. června 1928 v Rumburku. Po konci války byla i s rodiči vysídlena do sovětské okupační zóny. V roce 1947 začala studovat na univerzitě v Rostocku dějiny umění a historii, studia dokončila na univerzitě v Halle, kde se začala zajímat o nizozemské barokní malířství.

Po skončení školy nastoupila do Státních uměleckých sbírek Drážďany, které tehdy sídlily na zámku Pillnitz. Když v roce 1955 Sovětský svaz vrátil velkou část uměleckých předmětů, které na konci války ukořistil v drážďanském Zwingeru, patřila Annaliese Meintschel mezi umělecké historiky, kteří se podíleli na jejich zpracování a přípravě jejich vystavení na veřejnosti.

Jako znalkyně holandského a vlámského umění měla na starost právě obrazy této provenience. Po složení disertace v roce 1961 se stala kurátorkou nizozemského malířství drážďanské galerie starých mistrů a v roce 1968 stanula v čele celé galerie. Galerii vedla až do roku 1991, kdy odešla do důchodu.

Zemřela v roce 2020 a je pohřbena v drážďanské čtvrti Loschwitz, kde žila. Více si poslechněte v našem pořadu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio