Dinosauři: Rekordy a zajímavosti

Jak byl pojmenován dinosaurus, jehož kosti se našly v roce 2003 na Kutnohorsku? Jeho latinské jméno je poctou dvěma významným osobnostem české kultury a vědy. Víte kterým?

Knihu Vladimíra Sochy „Dinosauři: Rekordy a zajímavosti“ z produkce nakladatelství Kazda můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 23. ledna. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Kdo je považován za otce moderní spisovné faerštiny? Byl také velkým sběratelem faerské lidové slovesnosti a v roce 2019 uběhlo právě 200 let od jeho narození.

Za tohoto otce se dnes považuje Venceslaus Ulricus Hammershaimb, který je nejen autorem sbírky faerské lidové slovesnosti, ale je znám i jako autor první faerské gramatiky a slovníku. Z našeho českého pohledu je zajímavé, že pocházel po otci z rodiny emigrantů z Dolního Slezska, které ještě v 17. století patřilo k českým zemím. Šlechtický titul a jméno „von Hammerscheimb“ získal jeden z jeho předků od císaře Ferdinanda III. Habsburského. Patrně kvůli svému protestantskému vyznání odešla rodina nedlouho poté do Dánska a v roce 1723 na Faery, kde byl Hammershaimbův pradědeček pověřen funkcí zemského hejtmana. Ostrovy se na víc než 150 let staly jejich domovem. Venceslaus Ulricus Hammerschaimb se však nakonec v roce 1878 odstěhoval zpátky do Dánska, kde jeho potomci žijí dodnes.

Knihu pověstí a pohádek z Faerských ostrovů Álf ze zlatého kamene od nás za správnou odpověď dostane Michael Jedelský z Frýdku-Místku. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.