Dětská opera Brundibár zazněla v terezínském ghettu poprvé před 80 lety
Příběh o zlém flašinetáři, kterého společně porazí děti a zvířata, napsali v roce 1938 skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister.
Od premiéry 23. září 1943 do podzimu 1944 se opera Brundibár v Terezíně hrála víc než padesátkrát. Židovským vězňům dodávala naději, že se jim podaří porazit Hitlera, stejně jako zlého Brundibára.
„Podle vzpomínek pamětníků premiéra proběhla v odpoledních hodinách, bylo asi sto míst k sezení, ale ten prostor byl přeplněný, a dokonce i venku stáli lidé a snažili se zaslechnout hudbu,“ popisuje historik památníků Terezín Tomáš Fedorovič.
Pamětnice Michaela Vidláková pro Paměť národa vzpomínala na důležitost, kterou pro děti v Terezíně opera měla. „Měli jsme naději, že stejně jako v té poslední scéně, kdy všichni zpívají ‚Brundibár poražen‘, tak i Hitler bude poražen.“
Hans Krása a Adolf Hoffmeister operu napsali v roce 1938. Po německé okupaci o rok později ale začala v Protektorátu platit protižidovská opatření. V Praze se tak opera hrála jen dvakrát, a navíc tajně. Hanse Krásu deportovali nacisté do Terezína ještě před pražskou premiérou. Nastudování jeho díla se tak ujal učitel zpěvu Rudolf Freundenfeld.
Na jaře 1944 nacisté operu propagandisticky zneužili pro chystanou návštěvu delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže. Představení se tak stalo součástí precizně zinscenované lži. Němci se snažili přesvědčit svět o tom, že zprávy o vraždění Židů nejsou pravdivé.
„Zpívali s ohromnou energií a elánem, aby ukázali odhodlání bojovat a postavit se té nespravedlnosti a zároveň doufali, že i prohlédnou, že všechno, co je pro ně připraveno, je taková Potěmkinova ves,“ říká Tomáš Fedorovič.
Naděje na vítězství nad zlem většiny dětí, které v Brundibárovi zpívaly, skončily jejich deportací do Osvětimi na podzim 1944. Tam nacisté zavraždili i autora skladby Hanse Krásu.
Představení dětské opery Brundibár k 80. výročí její premiéry v terezínském ghettu se odehraje v sobotu 23. září 2023 v 17 hodin v Magdeburských kasárnách v podání studentů a studentek gymnázia v německém Wülfrathu.
Související
-
Památník Terezín bude mít nový vizuální styl, zvítězili designéři z pražského studia 20YY
Památník Terezín má novou vizuální identitu. Vítězi architektonické soutěže na jednotnou podobu designu se stalo pražské studio 20YY.
-
Památník Terezín mimořádně otevřel veřejnosti bránu krematoria koncentračního tábora v Litoměřicích
Památník Terezín mimořádně zpřístupnil krematorium bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích. Prohlídka běžně nepřístupné budovy přilákala davy lidí.
-
Muzeum ghetta v Terezíně bude mít moderní přístavbu inspirovanou dětskou kresbou z roku 1942
Muzeum ghetta v Terezíně na Litoměřicku bude mít nový vstup do historického objektu – prosvětlenou věž. Úpravy v areálu navrhne architektonický ateliér Skupina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.