Desítky obcí z Ústecka a Karlovarska zaslaly na ministerstvo životního prostředí připomínky k plánované CHKO Krušné hory
240 připomínek poslaly obce z Ústeckého a Karlovarského kraje na ministerstvo životního prostředí v souvislosti s plánovaným vznikem Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Nejčastěji si stěžovaly na vymezení zón chráněného území i na omezení, která z vyhlášení CHKO vyplývají.
Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí zahájil úřad ve více než 150 případech správní řízení, ve kterých musí obce doložit konkrétní detaily ke každé námitce.
Kdy ministerstvo ukončí všechna správní řízení podle Veroniky Krejčí není jasné – záleží na tom, jak rychle budou spolupracovat dotčené obce. Průběžně ministerstvo vypořádá i obdržené připomínky.
Námitky a připomínky se nejčastěji týkaly navrženého vymezení hranice CHKO, možností dalšího využívání pozemků, připomínky se pak týkaly hlavně navrženého vymezení zón ochrany.
Klášterec nad Ohří se obává například možnosti rozvoje sportovního areálu Alšovka
Klášterec nad Ohří odeslal tři námitky. První se týkala zahrnutí místních zahrádek do CHKO. V jednom případě totiž zahrádky podléhaly přísnějšímu režimu a ve druhém nikoli. Radnici vadilo, že nemají stejné podmínky.
Další dvě námitky popisuje starosta Štefan Drozd z hnutí STAN: „Druhá připomínka byla ke sportovnímu areálu Alšovka, kam my v poslední době dost investujeme. Bohužel ten byl také zahrnut do CHKO. A třetí připomínka se týkala hospodaření v lesích. Připravujeme nový lesní plán, který by měl samozřejmě být úplně jiný, než v případě, že by šlo o hospodaření v CHKO.“
Některým obcím na Teplicku pak také vadilo například to, že kolem podhorské silnice mezi Hrobem a Dubím má být nejvyšší stupeň ochrany.
Vedení Božího Daru proti podmínkám vyhlášení CHKO důrazně protestuje
Jedním z měst, které velmi razantně protestovalo proti vyhlášení a podmínkám CHKO, byl Boží Dar. Podle jeho starosty Jana Horníka z hnutí STAN má město řadu výhrad – týkají se hlavně hospodaření v lesích.
Mezi námitky Karlovarského kraje patří také nesouhlas s tím, že by hranici chráněného území měla tvořit první, tedy nejpřísnější zóna ochrany.
Dopravy se týká výjimka ze zákazů týkajících se zimní údržby, respektive solení silnic. Některé horské úseky, například od Abertamské křižovatky na Boží Dar, se podle krajského úřadu bez chemického ošetření neobejdou.
Podle ministerstva životního prostředí by mělo dojít k vyhlášení CHKO Krušné hory v průběhu příštího roku. Do té doby chce ministerstvo vyřešit všechny námitky a připomínky.
Související
-
Starostové z Krušnohoří chtějí v CHKO Krušné hory nižší stupeň ochrany ve ski areálech
V Košťanech se 17. října sešli starostové z Krušnohoří s ministrem životního prostřední. Přednesli mu své výhrady k záměru na vyhlášení CHKO Krušné hory.
-
Rada Ústeckého kraje přijala návrh na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory
Rada Ústeckého kraje přijala bez připomínek návrh na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Nová chráněná oblast má zabírat zhruba 1200 kilometrů čtverečních.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proruská jednotka poslala Čecha válčit proti Ukrajině, státní zástupce nyní její členy obžaloval z terorismu
-
ŽIVĚ: Sparta hraje proti Brnu v rozhodujícím boji o finále 0:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Putinismus je v Rusku povrchní a lidé se cítí bezmocní. Je to i varování pro Západ, tvrdí etnograf
-
Jen SPD by nestačila. ANO by potřebovalo dva koaliční partnery, ukazuje dubnový model STEM