Starostové z Krušnohoří chtějí v CHKO Krušné hory nižší stupeň ochrany ve ski areálech

Starostové z Krušnohoří chtějí v CHKO Krušné hory nižší stupeň ochrany ve ski areálech
V Košťanech na Teplicku se 17. října sešli starostové z Krušnohoří s ministrem životního prostřední Petrem Hladíkem z KDU-ČSL. Přednesli mu své výhrady k záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.
„Obrovský problém máme s hradem. Celý ho máme v první zóně CHKO. Silnice na hrad jde přes tři zóny CHKO – od jedničky po čtyřku a zpět do jedničky,“ popisuje starosta Oseku Václav Krtek z uskupení Osek všem.
Přidává i konkrétní důvody. „Například solení – aby se ti lidé vůbec dostali domů. Máme tam také poměrně rozsáhlý lesní pozemek a vyřizovat si výjimku na každý strom v první zóně CHKO? To, si myslím, by bylo hodně problematické,“ vysvětluje.
Krupka, jejíž hornická krajina je na seznamu UNESCO, se zase podle místostarosty Rostislava Kadlece z uskupení Krupka náš domov, obává dvojité ochrany: „Především lidé, kteří bydlí v této oblasti, se najednou budou muset vypořádávat s připomínkami jak ze strany správy chráněné krajinné oblasti, tak s připomínkami památkářů.“
Chráněná krajinná oblast by mohla omezit provoz sportovních areálů v Krušných horách
Vyšší stupeň ochrany by mohl ovlivnit také krušnohorské lyžařské areály – třeba u Komáří Vížky nad Krupkou nebo na Novém Městě.
„Budeme chtít vyškrtat některé klauzule typu sportovní akce nad 500 lidí nelze. Jen když si vezmete Krušnohorskou 30. Budeme také chtít některé jedničkové zóny změnit na trojky – ve chvíli, kdy je tam běžecký sportovní areál, tak to nemůže být zóna číslo jedna – to by se tam nedalo nic dělat,“ přibližuje starosta Košťan Tomáš Sváda, z uskupení Naše Košťany a Střelná.
Vyšší stupeň ochrany by měl pomoci proti radikálním zásahům do krajiny
Starosta Moldavy David Leitermann z hnutí SPOLU věří, že chráněná krajinná oblast pomůže zabránit vzniku nevhodných developerských projektů na hřebeni Krušných hor.
„CHKO přispěje ke kultivaci nějakého divokého developerského rozvoje, který by tu krajinu mohl trvale zničit,“ potvrzuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Obce připomínky posílají do konce října, pak je ministerstvo vyhodnotí. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL by CHKO Krušné hory mohla být vyhlášena od roku 2026.
Související
-
CHKO Krušné hory má především zajistit jednotnou péči o přírodu. Není to jen o zákazu kácení a těžby
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR intenzivně jedná s obcemi a snaží se je přesvědčit o pozitivech vzniku CHKO Krušné hory. Jaký bude její vliv na krajinu a obce?
-
Rada Ústeckého kraje přijala návrh na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory
Rada Ústeckého kraje přijala bez připomínek návrh na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Nová chráněná oblast má zabírat zhruba 1200 kilometrů čtverečních.
-
Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení CHKO Krušné hory, bude největší v Česku
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. S navrženou rozlohou 1200 kilometrů čtverečních bude největší v Česku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Zemřel papež František. Katolickou církev vedl 12 let, byl známý svými progresivními názory
-
‚Pokorou inspiroval miliony.‘ Politici po celém světě kondolují k úmrtí papeže Františka
-
OBRAZEM: Život papeže Františka ve fotografiích. Věnoval se pomoci uprchlíkům i rovnosti pohlaví
-
‚Staral se o ty, kteří trpí nespravedlností.‘ Čeští politici reagují na smrt papeže Františka