CHKO Krušné hory má především zajistit jednotnou péči o přírodu. Není to jen o zákazu kácení a těžby

26. září 2024

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky intenzivně jedná s obcemi a snaží se je přesvědčit o pozitivech vzniku chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Jaký vliv bude mít CHKO na krajinu i na obce? O tom si povídáme s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Františkem Pelcem.

Chráněná krajinná oblast má podle Františka Pelce vzniknout proto, aby se prostřednictvím právní regulace chránil dochovaný přírodní a krajinný ráz.

„Pohybujeme se tu v přírodním a kulturním prostředí, které prošlo složitým historickým vývojem a potřebuje proto aktivní péči. To znamená podporu opatření, co napomohou obnově přírodních hodnot,” vysvětluje.

Chráněné oblasti se dělí do tří zón – v prvních a druhých zónách jsou podporovány přírodě blízké formy lesního hospodaření, jako je například struktura lesa. Třetí zóna, pak je o ochraně dominantního krajinného rázu. „V částech, kde jsou obce, je takzvaná čtvrtá zóna – tam se příroda chrání jen velmi lehce, s ohledem na územní plány,“ dodává ředitel AOPK ČR.

Případný vznik chráněné krajinné oblasti Krušné hory se dotkne asi 67 obcí. „Agentura ochrany přírody a krajiny připravila odborné podklady a seznamuje s nimi v průběhu roku obce. V červenci ministerstvo oznámilo záměr o vzniku CHKO a obce se k němu můžou vyjadřovat do konce října. Ze zpětných vazeb vidíme názory pozitivní, neutrální i negativní, ale snažíme se všemi komunikovat a vysvětlovat plusy a mínusy, které by s sebou chráněná oblast přinesla,” popisuje dosavadní postup Pelc.

Kde přesně nová chráněná krajinná oblast vznikne? A kdo nakonec rozhodne o tom, jestli vůbec vznikne? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio