Co sebou na návštěvu k šéfovi

18. prosinec 2012

Zavolala nám paní Andrea ze středních Čech, která chce pomoci svému synovi. „Syn začal v Praze po vysoké škole pracovat v jedné zahraniční firmě a jeho šéf, který je Angličan, ho pozval k sobě domů večer na návštěvu. Neví si rady s dárkem. Můžete poradit, jaký dárek je vhodné přinést?“ píše Andrea.

Milan Knotek, znalec etikety: „Bylo by asi dobré vědět, zda je to návštěva ve dvou nebo ve čtyřech – budu doufat, že ve čtyřech. Takové věci se odvíjejí většinou za účasti protějšků. Pokud vás šéf pozve k sobě domů na návštěvu, je to projev mimořádné přízně a je třeba si toho vážit. V první řadě je třeba říci, že váš syn, paní Andreo, se nesetká s americkým prezidentem na státní návštěvě a není proto zapotřebí vymýšlet speciální dárek.“

Alena Perková, moderátorka: „Jak má tedy dárek vypadat?“

Milan Knotek, znalec etikety: „My už jsme si to v naší minietiketě trochu říkali – v tomto případě je vhodná láhev dobrého vína. Host bude jistě vědět, jaké pití má jeho šéf rád a nemusí to být rozhodně jen víno – když má šéf rád koňak, koupíme koňak. Speciální věcný dar se na návštěvu nehodí. Manželce nebo partnerce šéfa předáme kytičku, na to nesmíme zapomenout.“

Alena Perková, moderátorka: „Vy jste nám už jednou říkal, že ruku jako první podává hostitelka. Ale syna pozval šéf, takže bude hostitelem asi on…“

Milan Knotek, znalec etikety: „Při návštěvě s partnerkami je hostitelkou zpravidla manželka nebo přítelkyně šéfa. Ta by měla nabízet ruku jako první. Váš syn, paní Andreo, ale nesmí zapomenout představit svou partnerku, a to ještě před potřesením rukou. Šéf samozřejmě také představí svůj protějšek.“

Alena Perková, moderátorka: „Posledně jste říkal, že oblečení na takovou návštěvu by mělo být formální.“

Milan Knotek, znalec etikety: „Ano, syn paní Andrey bude mít tmavý oblek, košili a kravatu, partnerka decentní šaty nebo kostým. Co se týká konverzace, u šéfa bychom měli být zdrženlivější, než na návštěvě u známých. Nesmíme se pouštět do žádných „větších akcí“. Při příchodu do obývacího pokoje něco pochválíme, třeba kus nábytku nebo bytový doplněk. A hostitelce chválíme jídlo, i když nám nechutná. Host by na návštěvě u šéfa neměl otevírat pracovní témata – partnerky se začnou nudit a pak společně odejdou do kuchyně jakoby něco dělat a tam zahájí specificky ženský hovor o tom, jak jsou chlapi nemožní a že s nimi není žádná sranda – a budou mít pravdu.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.