Co nás letos čeká na obloze i v našich „astropřehledech“

12. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hvězdokupa Plejády
0:00
/
0:00

V pravidelné rubrice magazínu Planetárium věnované historii i novinkám astronomie letos nevynecháme některé významné mezníky vědy. A dočkáme se i zajímavých jevů na nebi.

V průběhu roku se mj. podíváme na to, čím měří astronomové vzdálenosti ve vesmíru, což je mimochodem i po pěti tisíciletích existence astronomie jeden z nejtvrdších oříšků. A řekneme si také něco k názvosloví a názvům, kterými astronomové opatřili vesmírná tělesa. Mimochodem – víte, že spousta těchto těles nese jména našich významných osobností? Vesmírem putuje několik set planetek s českými jmény, především proto, že je objevili čeští astronomové.

Exoplaneta XO-5b (vpravo) je zřejmě jen o málo větší, než náš Jupiter

Makropulos a Absolutno: Planeta a hvězda

Nedávno dostala český název i exoplaneta a její mateřská hvězda X0-5 v souhvězdí Rysa.  Možnost pojmenovat je přidělila loni Česku Mezinárodní astronomická unie. Podobnou příležitost, samozřejmě pro jiné exoplanety, dostaly i další státy. Nevím, jak jinde ve světě, ale naši astronomové si tuto možnost nenechali jen pro sebe a zapojili do ní v anketě veřejnost. Z mnoha tisíc návrhů pak vybrali pro hvězdu název „Absolutno“ a pro exoplanetu jméno „Makropulos“. Jsou-li vám tato jména povědomá v souvislosti s dílem spisovatele Karla Čapka, pak jste na správné adrese.

Vrátím se teď ještě k přehledu, který znáte jako Procházku oblohou. V té lednové jsem mj. naznačil, co nás čeká na obloze v nejbližších dnech a týdnech. Rád bych tento přehled rozšířil na delší období. Astronomové sice nejsou vševědoucí, ale dokážou leccos poměrně dlouho dopředu a přesně spočítat. Díky tomu víme, na co zaměřit pozornost.

Měsíc a Venuše na večerním nebi na konci ledna 2007

Od zatmění ke konjunkci královských planet

Lednové polostínové zatmění Měsíce a meteory z roje Kvadrantid máme už za sebou. V únoru uvidíme za příznivých podmínek při soumraku planetu Merkur. Počátkem jara zaujme planeta Venuše, která se vzácně ukáže v okolí hvězdokupy Plejády. Příznivé podmínky by měl mít v dubnu i meteorický roj Lyrid. Mimořádná bude koncem dubna viditelnost Venuše a v červnu nastane druhé, u nás pozorovatelné polostínové zatmění Měsíce – tentokrát ještě slabší než to lednové.

V létě potěší přiblížení Měsíce, Jupiteru a Saturnu, a částečně také padající Perseidy, zatímco v říjnu se pokocháme meteory z roje Orionid a také planetou Mars, která se ocitne nejblíže Zemi. Listopadovou oblohu rozzáří ráno seskupení Merkuru, Venuše, Měsíce a hvězdy Spica. V prosinci budou mít skvělé pozorovací podmínky meteory z roje Geminid a podívanou v závěru roku uzavře velkolepá konjunkce obřích planet Jupiteru a Saturnu. Naposledy byla taková v roce 1623, opakování podobné tomu letošnímu předpověděli astronomové až na rok 2080!

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio

Související