Kosmologie a první exoplaneta. Nobelova cena za fyziku a návrat k čínské cestě Odorika z Pordenone
Poslechněte si:
01:07 - Objevy a události
04:30 - Fyzikální Nobelovky: Peebles, Mayor, Queloz
19:53 - Historie vědy/ Z dějin sexuality
23:47 - Soutěž o Knihu měsíce
24:58 - Dlouhé putování bratra Odorika, 2. část
V úvodním přehledu zajímavostí představíme tajemného plaza varanovce bornejského z pražské zoologické zahrady, povíme si o objevu pravěké hrnčířské dílny v Modřišicích u Turnova a také o nálezu vzácné gladiátorské fresky v ruinách antických Pompejí; navštívíme oblast Campo del Cielo v Argentině, proslulou nálezy železných meteoritů, a také se dozvíte, kolem které planety Sluneční soustavy obíhá nejvíc měsíců.
Jim Peebles, Michel Mayor a Didier Queloz
Výbor pro udělování Nobelovy ceny při Královské švédské akademii věd nedávno oznámil jména letošních laureátů tohoto prestižního ocenění. Nobelovu cenu za fyziku dostanou – jak je poslední dobou zvykem – hned tři vědci naráz. Polovinu ceny získá kanadsko-americký fyzik Jim Peebles za teoretické objevy ve fyzikální kosmologii, o druhou půlku se podělí dva Švýcaři – astrofyzik Michel Mayor a astronom Didier Queloz, za objev první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu.
Je to trochu překvapivá kombinace, protože výzkumy, za něž bude letošní fyzikální Nobelovka udělena, nemají kromě skutečnosti, že v nich jde o poznávání vesmíru, vlastně nic společného. My si výzkumy všech tří oceněných vědců představíme podrobněji a navíc vám dáme tip na novou knížku, která se k jednomu ze zmíněných témat bezprostředně váže. O letošní Nobelově ceně za fyziku si povídáme s astrofyzikem Petrem Kulhánkem, odborným pracovníkem Hvězdárny a planetária hlavního města a Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Cesty bratra Oldřicha - 2. část
Giovanni del Carpini, Vilém Rubruk, Giovanni de Montecorvino nebo Marco Polo. To jsou jména některých Evropanů, kteří v druhé půli 13. a počátkem 14. století navštívili Asii. Zůstaly po nich cenné záznamy, zprávy, někdy i obsáhlejší spisy. Nejznámějším z nich je dnes nepochybně „Milion“ – cestopis Marka Pola, benátského kupce, který pobýval 17 let v Číně a byl dokonce přijat do služeb chána Chubilaje. Ve středověku Polův cestopis tak populární nebyl. Svědčí o tom počet jeho dochovaných rukopisných exemplářů a také datum jeho prvního převedení do tištěné podoby.
Dříve než Polův „Milion“ byl vytištěn cestopis františkánského mnicha Odorika z Pordenone, už před vynálezem knihtisku často opisovaný a tedy i čtený. Později se na něj tak trochu zapomnělo. Odorico navštívil země jihovýchodní Asie a také Čínu na počátku 14. století, nedlouho po Marku Polovi – právě v době, kdy v Chánbaliku, nynějším Pekingu, působil jako arcibiskup jiný františkán, Giovanni de Montecorvino. O trochu záhadné osobě Odorika z Pordenone, zvaného u nás Oldřich z Furlánska se ještě jednou vracíme. A to nejen proto, že Odorico byl možná českého původu (jeho otec byl prý vojákem Přemysla Otakara II.) – Odorikův cestopis nás zajímá i pro svůj poutavý obsah. Hovoří o něm sinolog Vladimír Liščák z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky, autor nedávno vydané knihy „Bratr Odorik a jeho zpráva o východních krajích světa“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.