Chemii z průmyslově vyráběných mýdel si vpravujeme do těla. Přitom vyrobit si mýdlo doma je snadné!
To, že nechceme jíst chemikálie, a proto sledujeme složení potravin, je dnes už vcelku běžné. Bohužel ale totéž neděláme u kosmetiky a hlavně mýdel. Ať už ta tuhá nebo tekutá často obsahují nejrůznější chemikálie, která si skrze kůži – náš největší orgán – vpravujeme do těla.
Důležitý glycerin často chybí
Často musíme používat tělové krémy, protože mýdla prodávaná v obchodech pokožku vysušují. Vysvětlení je jednoduché - mýdla z obchodů totiž neobsahují ani vyživující oleje a často ani glycerin.
„Problém je v tom, že u průmyslově vyráběných mýdel odstraňují glycerin, který vzniká chemickou reakcí, ten se pak dál prodává do kosmetického průmyslu,“ vysvětluje mydlářka Mirka Priščáková z Liberce.
Zatímco ve složení většiny obyčejných mýdel z obchodů byste glycerin hledali jen marně, pokud si mýdlo vyrobíte doma, třeba jen rozpuštěním glycerinové hmoty, budete se mýt kouskem, který tuto látku rozhodně obsahuje.
„Když doma vyrábíme mýdla z olejů, glycerin vzniká taky a zůstává uvnitř, navíc výroba mýdel z olejů předurčuje výrobku mastnou strukturu, tudíž mýdlo nevysušuje,“ říká liberecká mydlářka a dodává, že takové olejové přírodní mýdlo naše tělo spíš uvítá: „Vyživuje pokožku, je přínosné pro tělo a pravidelným používáním těchto mýdel je kůže vyživená a nemusíme používat žádná tělová mléka.“
Chemie v mýdlech z obchodů
Když si koupíte v drogerii kostku mýdla za pár korun, žádné vyživující oleje v něm nečekejte. Překvapit by vás neměly ani škodlivé látky.
„Do takových mýdel se přidávají parabeny a různé chemické látky, které jsou tam proto, aby se prodloužila doba jejich trvanlivosti,“ objasňuje Mirka Priščáková, která zná výrobu mýdel nejenom v praxi, ale i její teorii.
Budete-li mít doma ve skříni mýdlo z obchodu, díky, nebo spíš kvůli, konzervantům se na něm nepodepíše ani uplynulých deset let, kdežto přírodní olejové mýdlo do roka zežlukne. Vysvětlení? Je bez konzervantů.
Sledujme složení stejně jako u potravin
Jako spotřebitelé bychom proto ve vlastním zájmu měli sledovat štítky se složením. „Myslím si, že nejsme naučení sledovat na etiketách, co která kosmetika obsahuje, byť v potravinách se začínáme učit to sledovat, ale měli bychom to stejné dělat i u mýdel,“ tvrdí liberecká mydlářka.
Výroba mýdla je zábava
Jestli si i vy chcete zkusit podomácku vyrobit mýdlo, které vašemu zdraví neuškodí, kupte si glycerinovou mýdlovou hmotu. Ta je v obchodech běžně k dostání.
„Dá se koupit ve výtvarných potřebách nebo na internetu, rozehřejete ji v mikrovlnce nebo ve vodní lázni, obarvíte, ovoníte esencemi a můžete vyrábět i s dětmi,“ radí Mirka Priščáková, které v její domácí mydlárně s úsměvem pomáhají i dvě dcerky – Eliška s Adélkou.
Rozehřátou mýdlovou hmotu pak už stačí jen nalít do formy, skvěle se hodí třeba silikonové na pečení, ze kterých finální produkt jednoduše vyklopíte.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.