Cesta do pravěku: Dobrodružná věda

Ve filmu Cesta do pravěku se odehraje souboj dvou dinosaurů, který jeden z nich nepřežije, takže ho pak hoši mohou důkladně prozkoumat a změřit. O jaké dinosaury se jedná?

Knihu Lukáše Skupy a kolektivu autorů „Cesta do pravěku: Dobrodružná věda“ z produkce nakladatelství Academia a Casablanca můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 26. března. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Na těle faraona Tutanchamona se našly dvě dýky. První měla čepel z tvrzeného zlata – z čeho byla vyrobena ta druhá? A co dalšího se o ní vědcům podařilo zjistit?

Dýka byla železná – a Egypťané ve 14. století před Kristem rozhodně železo zpracovávat neuměli. S výjimkou toho meteoritického, na jehož kování by stačili. A vysoký obsah niklu v materii dýky svědčí o tom, že je skutečně meteoritického původu. Podrobné analýzy, publikované v loňském roce japonskými a egyptskými vědci, potvrdily, že dýka byla opravdu vyrobena nízkotepelným kováním. Zkoumání zlaté rukojeti však podle vědců ukázalo, že při její výrobě bylo použito vápno, které se v Egyptě začalo užívat až mnohem později. Zdá se tedy, že dýku vyrobili někde jinde, nejspíš v Malé Asii. Z jednoho archivního záznamu ve staroegyptské Amarně je známo, že jakousi železnou dýku se zlatým jílcem daroval Tutanchamonovu dědečkovi, faraonu Amenhotepu III. král říše Mitanni. Ta se kdysi nacházela na pomezí severní Sýrie, severní Mezopotámie a východní Anatolie. Možná někde tam dopadl kdysi železný meteorit, který posloužil k výrobě dýky, pohřbené s Tutanchamonem. To už je ale trochu spekulace.

Knihu Miroslava Bárty „Tutanchamon: Století záhad a objevů“ z produkce nakladatelství JOTA od nás za správnou (a velmi podrobnou) odpověď dostane paní Jana Klimešová z Plzně. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.

Úplná pravidla soutěže magazínu Planetárium

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...