Cena vodného a stočného od ledna 2024 vzrostla. Lidé ale stále platí méně, než kolik by bylo sociálně únosné

8. únor 2024

Od ledna 2024 ve většině měst vzrostly ceny vody. Nejčastějšími důvody jsou zvýšené DPH na vodu, vysoká inflace a náklady na investice. Jak jsme na tom s cenou vody v Ústeckém kraji? Nejen na to odpovídá mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mário Böhme.

Od nového roku stojí voda v Ústeckém a Libereckém kraji 142 korun a 34 haléřů za kubík, čili za 1000 litrů vody, tedy o 14 korun víc než vloni.

Cena vody a sociální regulace

Severočeská vodárenská společnost na svém webu píše, že při výpočtu cen zohledňují nejen nákladové vstupy, ale také sociální únosnost ceny, která se drží pod dvěma procenty z čistých příjmů v regionu.

„Tato dvě procenta označují tzv. sociální regulaci. Je to pomyslný strop, kterého cena vodného a stočného nesmí dosáhnout. V současné jsou dvě procenta čistých příjmů pro Ústecký kraj 173 korun a pro Liberecký 166 korun. Cena po novém roce přitom je 142 korun a 34 haléřů, takže máme od této hranice ještě daleko,” vysvětluje Mario Böhme.

O ceně přitom podle něj rozhoduje také počet úpraven a čistíren vod a kolik lidí jsou schopné zásobovat. U některých obcí je cena za vodu nižší, tyto obce pak ale mají jen jednu úpravnu. Počet kilometrů jejich potrubí se tedy bude pohybovat v řádech desítek. V Ústeckém a Libereckém kraji však Severočeská vodárenská obhospodařuje téměř 15 000 kilometrů potrubí, 63 úpraven pitné vody a skoro 200 čistíren odpadních vod.“

Vodné a stočné

„Vodné představuje to, že si můžeme napustit 24 hodin denně, 365 dní v roce pitnou vodu v prakticky neomezeném množství – kolik si jí napustím, tolik jí budu mít. Patří sem i úprava té vody, aby vůbec byla pitná. Stočné je pak platba za to, že vypustíme do kanalizace odpadní vodu, která kanalizací projde do čistírny odpadních vod,” přibližuje mluvčí Severočeské vodárenské společnosti.

Je výhodnější být zásobovaný menší společností nebo konglomerátem? Musíme vždy platit vodné i stočné? A jaké všechny služby vůbec cena vody zahrnuje? To vše a více se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio