Bývalý kulturní dům Olympie v Krupce se proměnil v multifunkční centrum pro děti i dospělé

15. říjen 2021 12:16

Krupka na Teplicku přeměnila zastaralý Kulturní dům Olympie v multifunkční centrum. Jsou v něm nové učebny pro odborné kroužky dětí, prostor pro pobočku azylového domu anebo sál se zázemím pro místní ochotníky. Stavební náklady se blíží k částce 65 milionů korun, z toho 18 milionů korun dostalo město z evropské dotace.

„Dnes si vyzkoušíme, jak to tu bude všechno fungovat, ale my jsme vlastně tento prostor nikdy neopustili,“ konstatuje Jana Urbanová, která vede krupské ochotníky. Po opravách se vracejí na domovskou scénu, na které působí 40 let.

Do opravené Olympie v Krupce se nastěhovaly i počítačové kroužky

Nováčkem v opravené budově Olympie je krupský Dům dětí a mládeže. Přesunul sem své technické a počítačové kroužky.

„Město nám pronajalo tyto prostory, tak jsem to dali sem. Na základě veřejné zakázky jsme nakoupili věci – počítače, tablety. Teď vlastně máme tři budovy – Cvrček dole, tady ty technické kluby, a na Hamrech,“ popisuje vedoucí technického klubu Dominik Hloušek.

Původně v domě bydleli tovaryši, teď je tam multifunkční centrum

Část patra obsadila Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi, kde pracuje Diana Haltmarová.

„My jsme v Agapé II., to je tam pod dolní drahou, a tohle je k tomu prostor, aby mohlo chodit víc lidí. A chodí sem jak ti z Krupky, tak lidé z Teplic nebo z Ústí. Tady jim dáme to základní poradenství,“ vysvětluje Haltmarová.

Rohový dům stojí ve městě zhruba od roku 1880. Sloužil pro ubytování tovaryšů, 40 let poté tu bylo kino Olympie, a pak dům kultury s různými aktivitami

Na ten si pamatuje i současný starosta Krupky, Zdeněk Matouš, zvolený za ČSSD. „Tady byla kdysi stařičká Olympie – tam jsem kdysi strávil kus života, když jsem sem chodil do ZUŠ,“ vzpomíná.

Opravená Olympie v Krupce

Osobní vzpomínky má taky zastupitelka města, Miloslava Bačová z opoziční Zdravé Krupky: „Také jsem zamlada hrála ochotnické divadlo – nahoře jsme mívali zkušebnu. V 60. letech jsem sem také chodila hrát na klavír, do hudebky.“

Současná přestavba ji ovšem zklamala. „Udělat z kulturního domu s letitou historií takhle zrekonstruovaný stánek, to mi prostě nepřijde adekvátní,“ shrnuje Bačová.

Za kompletní přestavbu město zaplatilo necelých 65 milionů korun, z toho 18 milionů dostalo z evropské dotace.

Letos má Krupka z evropských peněz slíbeno další zhruba tři miliony pro nové centrum pro vzdělávání v pravé části přízemí, které právě vybavuje nábytkem a technikou.

Spustit audio

Související