Brambory jsou dobré nejenom k jídlu. Věděli jste, že se s nimi dá prát nebo uklízet?

Brambory nejsou dobré jen k jídlu. Víte, že vodou slitou z vařených brambor můžete vyčistit stříbro a voda vymačkaná z nastrouhaných brambor je výborná na praní barevné vlněné či hedvábné látky? Navíc s ní výborně vyčistíte linoleum.

Brambory jsou také zaručeným lékem na bolestivý žaludek. Pomůže bramborová kaše bez mléka a másla. Na spáleniny zase pomáhá nastrouhaná syrová brambora.

Brambory jsou zkrátka k nezaplacení. Ale pokud bych si mohla vybrat já, nejvíce mi vždycky pomůžou jako bramborák s česnekem, kmínem a majoránkou.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.