Betlém v centru Mostu skrývá utajovaný vzkaz. Lidé ho mohli spatřit jen díky náhodě

4. prosinec 2023 16:29

Betlém je jeden z hlavních symbolů Vánoc. Jeho poselstvím je připomenout si narození Ježíše Krista. V Mostě v centru města ale mají velký vyřezávaný betlém, ve kterém andělé hlásají, že Most je městem revolučních tradic.

Betlém, který lidé mohou vidět na 1. náměstí v Mostě, vyřezal Jan Kudrna z Brandova na Mostecku. „Loni, a možná i předloni, některé návštěvníky překvapil tím, že andělé přímo nad kolébkou s Ježíšem nesli nápis Most – město revolučních tradic.

Betlém v Mostě ukrývá utajovaný vzkaz

Letos už ale poselství v rukou andílků hlásá Gloria in excelsis Deo. „Ten nápis, který jste zmiňoval poprvé, tam skutečně stále je – ale na rubu té cedule. Asi jsme to nějakým nedopatřením otočili, protože on má tendenci docela často padat,“ vysvětluje Vladímíra Vávrová z odboru kultury magistrátu Most.

Řezbář Jan Kudrna vytvářel betlém během 70. let minulého století. „Ono to taky chvíli trvalo, protože v tom betlému je ohromné množství figurek. Lidé, kteří ten nápis nedopatřením viděli, znají tajemství tohoto betlému – teď už ten nápis lidé neuvidí,“ dodává Vávrová.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související