Bergsveinn Birgisson: Hledání Černého vikinga

Jak se říkalo dvorským básníkům, kteří ve vikinské době působili v Norsku a také na Islandu? A jak se jmenují dvě nejslavnější sbírky islandských epických písní, z nichž tu mladší sepsal historik, básník a politik Snorri Sturluson?

Pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku, máte šanci získat knihu islandského publicisty a filologa Bergsveinna Birgissona „Hledání Černého vikinga: Vikinská éra z pohledu historie i fikce“ z produkce nakladatelství Kniha Zlín.

Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz nejpozději do neděle 29. prosince. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu.

Správná odpověď na minulou otázku

Expedicí Apolla 17 na Měsíc v prosinci 1972 oficiálně skončil americký lunární program, další výpravy byly zrušeny. Vesmírná loď Apollo však přece jen ještě párkrát do vesmíru letěla. Která její mise byla poslední, ve kterém roce se uskutečnila a kteří američtí astronauti tvořili posádku tohoto posledního Apolla?

Poslední let vesmírné lodi Apollo proběhl v červenci 1975 v rámci první společné kosmické mise Spojených států amerických a Sovětského svazu Sojuz-Apollo. Na palubě Sojuzu 19 byli Alexej Leonov a Valerij Kubasov, posádku lodi ASTP Apollo tvořili Thomas Stafford, Vance Brand a Donald Slayton. Během letu došlo k plánovanému dočasnému spojení obou kosmických lodí.

Knihu Tomáše Přibyla „Dobytí Měsíce“ od nás dostane pan Zdeněk Voda z Prahy 8. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.