Altenberger Granit z Rakouska. Prohlídka zámku Weesenstein. Medailonek Martina Weikerta
Přehlídka folklórních souborů z celé Evropy a výlet na saský Weessenstein Tradiční kroje z celé Evropy, lidové hudební nástroje a lidová hudba z různých částí Evropy. To bylo v půlce července k vidění a slyšení na pražském Starém Městě na pražských folklórních dnech.
Účastnily se jich lidové soubory z Polska, Švýcarska, Estonska, Litvy, Finska, Belgie, Německa, Rakouska a další. Pozvali jsme k mikrofonu členy skupiny tanců a lidových zvyků Altenberger Granit z Rakouska.
V dalším příspěvku navštívíme 700 let starý rozlehlý zámek Weesenstein, který se tyčí na ostrohu nad řekou Müglitz nedaleko Drážďan, kousek od národního parku Saské Švýcarsko. Stavba připomínající zámek v Českém Krumlově je jedinečným atlasem různých stavebních stylů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.