Aleš Jaluška – farář, kaplan vězňů z Valdic a horolezec

11. září 2023

Ačkoliv se narodil v roce 1947 v Praze, mnoho času strávil na severu Čech mezi věřícími či horolezci. Aleš Jaluška se jako duchovní Církve československé husitské vymyká obecným představám člověka o tom, jak má farář mluvit i vypadat. Hovoří upřímně přímo k věci. A má na sobě třeba džíny a košili.

Aleš Jaluška začal v roce 1971 farářovat v Držkově u Tanvaldu. Od roku 1988 působí v Lomnici nad Popelkou.

Široká veřejnost ho ale nejvíce zná jako valdického vězeňského kaplana. Přihlásil se tam sám, když v jeho útrobách vypukla po samotové revoluci vzpoura. Několikrát ho prý doslova vyhodili, ale nakonec jeho nabídnutých služeb využili.

V kriminále pracoval s nejtěžšími zločinci jako kaplan 30 hodin týdně. Šest až osm hodin týdně se věnoval v léčebnách obětem zločinů. Dál ho přitom navštěvovali i věřící z celého severu Čech, kteří oceňují jeho empatii a upřímnost.

Jaluška mnoho vězňů u sebe na faře ubytoval, když na svobodě znovu začínali. Sám často mluví vězeňským jazykem, a to i se svými studenty z teologické fakulty. Některá jeho kázání jsou prý ostrá jako břitva.

Vyučený elektrikář, který se kdysi rozhodoval mezi medicínou a teologií, je vášnivým horolezcem. Zúčastnil se několika himalájských expedic a slezl například i obávanou severní stěnu Eigeru.

Každý rok o Vánocích slouží bohoslužbu na hřbitově horolezců na Hrubé Skále. Za vzornou péči o věřící i nevěřící a organizaci pomoci při několika povodních získal v roce 2013 Cenu hejtmana Libereckého kraje.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.