Aleš Jaluška – farář, kaplan vězňů z Valdic a horolezec
Ačkoliv se narodil v roce 1947 v Praze, mnoho času strávil na severu Čech mezi věřícími či horolezci. Aleš Jaluška se jako duchovní Církve československé husitské vymyká obecným představám člověka o tom, jak má farář mluvit i vypadat. Hovoří upřímně přímo k věci. A má na sobě třeba džíny a košili.
Aleš Jaluška začal v roce 1971 farářovat v Držkově u Tanvaldu. Od roku 1988 působí v Lomnici nad Popelkou.
Široká veřejnost ho ale nejvíce zná jako valdického vězeňského kaplana. Přihlásil se tam sám, když v jeho útrobách vypukla po samotové revoluci vzpoura. Několikrát ho prý doslova vyhodili, ale nakonec jeho nabídnutých služeb využili.
V kriminále pracoval s nejtěžšími zločinci jako kaplan 30 hodin týdně. Šest až osm hodin týdně se věnoval v léčebnách obětem zločinů. Dál ho přitom navštěvovali i věřící z celého severu Čech, kteří oceňují jeho empatii a upřímnost.
Jaluška mnoho vězňů u sebe na faře ubytoval, když na svobodě znovu začínali. Sám často mluví vězeňským jazykem, a to i se svými studenty z teologické fakulty. Některá jeho kázání jsou prý ostrá jako břitva.
Vyučený elektrikář, který se kdysi rozhodoval mezi medicínou a teologií, je vášnivým horolezcem. Zúčastnil se několika himalájských expedic a slezl například i obávanou severní stěnu Eigeru.
Každý rok o Vánocích slouží bohoslužbu na hřbitově horolezců na Hrubé Skále. Za vzornou péči o věřící i nevěřící a organizaci pomoci při několika povodních získal v roce 2013 Cenu hejtmana Libereckého kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka