Jaroslav Klemeš – válečný hrdina, výsadkář a radiotelegrafista úzce spjatý s Ústím nad Labem
Přes 50 let žil v Ústí nad Labem válečný hrdina, výsadkář a radiotelegrafista Jaroslav Klemeš.
Narodil se v roce 1922 na Slovensku. Ještě mu nebylo ani 18 let, když se rozhodl jít bojovat proti fašismu do zahraniční armády. Otci, který ho vychoval, to neřekl. Doma mu zanechal dopis. Tzv. jižní cestou utekl do Francie. Když kapitulovala, byl evakuován na britské ostrovy.
Ve Skotsku absolvoval náročný výcvik a po čtyřech cvičných seskocích následoval poslední – nejdůležitější. V polovině února 1945 byl vysazen na území Protektorátu poblíž Nasavrk na Chrudimsku. Vysílal zprávy do Anglie a zapojil se i do pražského povstání. Mezitím dostal zprávu, že jeho otce nacisté popravili.
Jaroslavu Klemešovi se po únoru 1948 nevyhnuly politické perzekuce. Státní bezpečnost ho zatkla na podzim 1949. Tři čtvrtě roku strávil na samotce bez vycházek. Pak byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na dva roky.
Po propuštění strávil ještě jeden rok nucených prací v ústeckých Všebořicích. V metropoli severních Čech pak už zůstal. Pracoval u ČSAD a v roce 1968 byl poprvé rehabilitován. Pak ještě v roce 1990.
Nositel Řádu bílého lva a dalších vyznamenání, generálporučík Jaroslav Klemeš, zemřel v roce 2017. Jeho jméno nese park v ústecké Brné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.