Jaroslav Klemeš – válečný hrdina, výsadkář a radiotelegrafista úzce spjatý s Ústím nad Labem

10. květen 2024

Přes 50 let žil v Ústí nad Labem válečný hrdina, výsadkář a radiotelegrafista Jaroslav Klemeš.

Narodil se v roce 1922 na Slovensku. Ještě mu nebylo ani 18 let, když se rozhodl jít bojovat proti fašismu do zahraniční armády. Otci, který ho vychoval, to neřekl. Doma mu zanechal dopis. Tzv. jižní cestou utekl do Francie. Když kapitulovala, byl evakuován na britské ostrovy.

Ve Skotsku absolvoval náročný výcvik a po čtyřech cvičných seskocích následoval poslední – nejdůležitější. V polovině února 1945 byl vysazen na území Protektorátu poblíž Nasavrk na Chrudimsku. Vysílal zprávy do Anglie a zapojil se i do pražského povstání. Mezitím dostal zprávu, že jeho otce nacisté popravili.

Jaroslavu Klemešovi se po únoru 1948 nevyhnuly politické perzekuce. Státní bezpečnost ho zatkla na podzim 1949. Tři čtvrtě roku strávil na samotce bez vycházek. Pak byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na dva roky.

Po propuštění strávil ještě jeden rok nucených prací v ústeckých Všebořicích. V metropoli severních Čech pak už zůstal. Pracoval u ČSAD a v roce 1968 byl poprvé rehabilitován. Pak ještě v roce 1990.

Nositel Řádu bílého lva a dalších vyznamenání, generálporučík Jaroslav Klemeš, zemřel v roce 2017. Jeho jméno nese park v ústecké Brné.

autor: Milan Knotek
Spustit audio