Adiktologické služby nejsou vždy vítané. Věříme ale, že pro město děláme záslužnou práci

4. červenec 2024

Ústí nad Labem chce odkoupit budovu v centru města, ve které sídlí kožní sanatorium a kontaktní centrum pro drogově závislé. Pro ústecký DRUG – OUT Klub to bude znamenat stěhování, konstatuje vedoucí centra Radka Kobližková.

Ústecký DRUG – OUT Klub působí na poli prevence infekčních onemocnění a s tím spojených epidemií. Nabízí dětskou poradnu pro děti od 11 do 18 let a také centrum duševního zdraví pro lidi s adiktologickou poruchou – tentokrát pro dospělé. Provozuje i kontaktní centrum a zázemí pro terénní program. V tomto programu vyjíždí pracovníci přímo za klienty do jejich bydliště.

„Město nám nabídlo náhradní adresy. Problém je v tom, že nesplňují požadavky na dostupnost. Nejvíce našich potenciálních klientů se vyskytuje v centru – kdybychom tedy byli na okraji Ústí, nikdo by k nám nepřišel. Dalším problémem jsou kapacity. Najít dostatečně velké místo a ještě v centru je náročné,“ vysvětluje Kobližková.

Vedení Ústí nad Labem riskuje zhoršení zdravotního stavu obyvatel města

Město argumentuje stížnostmi lidí, žijících v okolí i rodičů dětí, které dochází do nedaleké školky.

„Ptali jsme se po peticích a stížnostech a na žádné jsme nebyli upozorněni. Petice proběhla v minulosti, to je pravda, ale podle policie u nás nedošlo k žádnému přestupku nebo trestného činu, se kterým bychom jako centrum nějak souviseli,” krčí rameny ředitelka centra.

„Pokud neseženeme prostory, tak naše služby pravděpodobně zaniknou. Pro město by to znamenalo, že se rozhodně nezlepší zdravotní stav obyvatel města. Dojde k častějšímu výskytu injekčního materiálu a nebudou ani data o tom, zda a jak je naše cílová skupina infekční,“ dodává Radka Kobližková.

Kolik lidí centrum využívá? Jaké jsou náklady na provoz takového centra? A jsou podobná zařízení v okolních městech schopná nějak pomoci? Nejen to se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio