Žlutý poklad plný vitamínů. Mirabelky se hodí do kompotu, marmelád i koláčů
Drobné kulaté ovoce, jehož plody zlatožluté barvy najdete na keřích ve volné přírodě – mirabelky. Někdy se jim přezdívá žluté švestky, jejich slupka je pevná a tenká, proto se snadno sloupává.
Dužina obsahuje vysoké množství vitamínu B, C, železa i minerálních látek. Hodí se skvěle do koláčů, buchet, džemů, marmelád a zavařenin. V chladu lednice vydrží čerstvé i několik týdnů.
Připravte si kompot z mirabelek s vůní bílého vína! Budete potřebovat 1 kg mirabelek, 1/4 kg cukru, ¼ l bílého vína, půl litru vody, 1 polévkovou lžíci skořice, citrónovou kůru z jednoho plodu.
Mirabelky nebudeme zbavovat pecek, aby v nich zůstalo co nejvíce šťávy. Vodu přivedeme k varu, poté vmícháme cukr, víno, 1 lžíci skořice a strouhanou citronovou kůru. Vařte, než se cukr rozpustí, poté přidejte mirabelky. Připravený horký kompot dáváme do sklenic, bez zavaření vám v chladu vydrží 2 týdny.
Související
-
Ze stromu bleskově do sklenice. V zavřenině vydrží švestky i rok
Jak uchovat švestky a další ovoce bez mrazáku či sušičky? Máme pro vás tip. Zkuste zavřeninu. Ovoce přímo ze stromu dejte do šroubovací sklenice a okamžitě uzavřete.
-
Mirabelky v makovém těstě
Recept nasladko, ve kterém zužitkujete letní ovoce, nabídne úterní Apetýt. Rychlý letní recept má název mirabelky v makovém těstě.
-
Nejlepší jablečný a hruškový kompot podle babičky Boženky od cukráře Josefa Maršálka
Každý z vás asi rád zužitkovává ovoce ze své zahrádky. Kromě marmelád se dělají i kompoty, které zažívají renesanci. Zde je jeden klasický rodinný recept:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.