Zlaté nálezy z Tušimic jsou poprvé k vidění v Teplicích na výstavě Uhlí

30. listopad 2024

Nová výstava v jízdárně teplického zámku se věnuje těžbě uhlí. Návštěvníci se můžou projít replikou štoly nebo si prohlédnout modely velkostrojů.

Důlní činnost místní krajinu a obyvatele hodně ovlivnila. Regionální muzeum v Teplicích proto nabízí různé souvislosti, které dlouholeté dolování přineslo. A zároveň připomíná hornickou činnost.

„Je to super, protože hornictví jako takové upadá, dnešní mládež nemá ani představu o tom, jak ty doly tady vypadaly, jak krajina vypadala, že tu byla spousta dolů,“ říká hornický nadšenec Pavel Chaloupka, který pro výstavu postavil věrnou repliku štoly. „Tady mají možnost vidět fotografie, modely rypadel a podobně,“ dodává.

Kurátorkou výstavy ze sbírek muzea a sběratelů je Iva Kolorenčová: „Dohledala jsem mnoho souvisejících předmětů, seznámila se z mnoha osobnostmi, které mi vysvětlily podstatu to podstatné z jejich oboru.“

Návštěvníci se tak dozvědí třeba o důlním měřičství, které těžbě předchází. Nebo o archeologii, které těžba pomohla s mnoha nálezy. Zlaté šperky do vlasů našli archeologové před čtyřmi lety při výzkumu na předpolí dolů Nástup Tušimice na Chomutovsku. „Je několik teorií, jak byly ty šperky nošeny, protože se dochovaly jen ony, ne vlasy,“ vysvětluje. V jízdárně teplického zámku jsou poprvé veřejně vystavené.

Pátrací hra Zatoulaný permoník zase může na výstavu o těžbě uhlí přilákat děti. „Za vyluštění všech otázek je možné získat permoníčka nebo hornický zpěvník,“ láká děti Iva Kolorenčová.

Zpěvník hned ho vyzkoušeli účastníci vernisáže. Spolu s hornickým harmonikářem Pavlem Hujerem, který přijel z Ostravy.

autoři: Jana Vitásková , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související