Život ptáků a kuriozity z ptačí říše. Rozhovor s ornitologem

Hostem v našem vysílání je ornitolog Václav Beran. Poradí vám nejen to, jak se naučit ptáky poznávat, dozvíte se také, že práce ornitologa může být i nebezpečná, jak je to s tradovanou věrností labutí a probereme i další kuriozity z ptačí říše.

„Ptáci jsou nejprozkoumanější skupinou živočichů na světě. Nově teď máme na českém trhu publikaci Ptáci: příručka k určování všech evropských druhů. Ta je opravdu vynikající – jde o fotografický klíč, tak je opravdu skvělá,“ nabízí jednu z možností, jak začít s pozorováním a poznáváním ptáků Václav Beran.

Kdy je nejlepší čas pro pozorování ptáků? Jaké jsou hlavní rozlišovací znaky jednotlivých ptačích druhů? A víte, kde najdete databanku ptačích hlasů? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.