Zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, autor posmrtné masky Jana Palacha

16. červen 2017

V 91 letech ve čtvrtek 15. června v Praze zemřel akademický sochař Olbram Zoubek. Vytvořil mimo jiné památník obětem komunismu na pražském Újezdě a posmrtnou masku Jana Palacha. „Po válce tady vytvářel moderní sochařskou tvorbu, byl respektovaný, patřil k důležité skupině a zanechal v českém umění velkou stopu,“ vzpomíná na Zoubka historička umění Marie Klimešová.

„Byl to nestor české výtvarné kultury druhé poloviny 20. století. Byl to velkorysý člověk, který za normalizace patřil k morálním autoritám,“ dodává v rozhovoru pro Radiožurnál Marie Klimešová.

Olbram Zoubek se narodil v Praze 21. dubna 1926. Už jako student reálného gymnázia navštěvoval nepovinné modelování u profesora Miroslava Kužela. Než ho poznal, chtěl se stát hercem.

„Kreslení mě nebavilo, ani jsem z něj neměl dobré známky. A pak přišel nový profesor kreslení, který zavedl na reálce nepovinné modelování, pozval mě tam a během druhé modelovací hodiny se rozhodlo, že se pokusím o tuto dráhu,“ vzpomínal Zoubek v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas.

Po ukončení gymnázia se hlásil na Akademii výtvarných umění, ale nebyl přijat. Proto se rozhodl pro studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Olbram Zoubek - ateliér

Už na studiích se seznámil se sochařkou Evou Kmentovou, která se stala jeho ženou. Narodily se jim dvě děti. Když ovdověl, oženil se podruhé s Marií Edlmanovou. V roce 1982 se jim narodila dcera Eva. V té době už byl známým sochařem, a to hlavně proto, že sejmul posmrtnou masku Jana Palacha.

„Vyrůstal jsem za První republiky, prožil jsem německou okupaci, pak několik let svobody, pak okupaci ruskou. Do toho přišel Jan Palach - úplný zázrak, jiskra v tom smrdutém bahně. Když jsem se dozvěděl, že zemřel, zdálo se mi, že to nemůžu nechat jen tak, že něco musím udělat. Napadlo mě, že bych mohl poskytnout službu, kterou málokdo umí a já ji uměl. Můj nápad to byl,“ řekl Zoubek Českému rozhlasu.

Olbram Zoubek byl kvůli svému rozhodnutí v nemilosti komunistického totalitnímu režimu až do konce 80. let.

Sochy Olbrama Zoubka - detail

„S tím jsem počítal, ale nebylo to nějak smrtelné. Akorát jsem nemohl cestovat, prodávat a dostávat zakázky, ale mohl jsem restaurovat. To nebylo tak hrozné, dalo se to přežít,“ řekl Zoubek.

Olbram Zoubek je také autorem Pomníku obětem komunismu v Praze na Petříně, v roce 1996 dostal státní vyznamenání - Medaili za zásluhy. Největší retrospektivní výstavu s rekordní návštěvností měl umělec v Jízdárně Pražského hradu v listopadu roku 2013.

Zoubkovo dílo je k vidění až do neděle 18. června na jeho aktuální výstavě soch v Klatovech na Plzeňsku.

autor: ela
Spustit audio