Zdravotní poradna: Klíšťová encefalitida a lymská borelióza

S naším hostem, lékařkou Janou Pazderkovou si povídáme o klíšťové encefalitidě a lymské borelióze, jejich rizicích a o tom, jak se před těmito nemocemi chránit.

„Jestliže je mírná zima, dá se předpokládat, že budou klíšťata aktivní dřív. Navíc v posledních letech roste pravděpodobnost, že se nakazíme encefalitidou nebo boreliózou. Jsme na pomyslném prvním místě v Evropě – za námi je Německo a Švédsko,“ přibližuje Jana Pazderková.

Čím to je? Kolik procent klíšťat je infikovaných encefalitidou nebo boreliózou? Která z těchto dvou nemocí je nebezpečnější?  A můžeme chytit boreliózu i od jiného druhu hmyzu? Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.