Zánět středního ucha: Jak mu předcházet?

5. březen 2014

I docela obyčejná rýma u malých dětí se může změnit v noční můru - v podobě zánětu středního ucha.

„Pořádně se vysmrkej!“ Také si vzpomínáte na dobu, kdy vás, coby malé dítko s nudlí u nosu, maminka neustále honila s kapesníkem? Právě díky tomu jste možná byli ušetřeni zánětu středního ucha.

Mít „prázdný nos“ je jednou z prevencí, jak děti uchránit od tohoto onemocnění , které je známé silnou bodavou bolestí, někdy provázenou průjmy a zvracením.

Proč právě tento druh onemocnění postihuje zejména malé děti? „Je to dáno anatomickým uspořádáním… Většina dětí dostane nejdřív rýmu a ta se mu dostane přes Eustachovu trubici do středního ucha a pak vypuká vlastní zánět,“ vysvětluje liberecký pediatr Martin Zítek.

V závislosti na nálezu vyšetření se musí lékař rozhodnout, co dál – zda ucho bude muset propíchnout nebo jestli bude stačit léčba antibiotiky.

Zánětům středního ucha se dá jednoduše předcházet – rodiče ale musí malým dětem při rýmě pravidelně odsávat hleny a větší děti naučit, aby smrkaly a nechodily s ucpaným nosem.

autor: Iveta Kalátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.