Zamilovali se do chátrajícího nádraží v Kovářské. Teď se ho snaží společně s kamarády přivést zpět k životu
Vystudoval arabštinu, pracuje jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu a má velice zajímavý koníček. Spolu s manželkou koupili a za pomoci kamarádů opravují nádraží v Kovářské u Chomutova.
Šli do toho po hlavě, bez plánů, natož podnikatelského záměru – do rekonstrukce dali vlastní peníze a na další opravy se snaží vydělat pronajímáním vagónů, které jsou upravené na ubytování.
„To nádraží nás oslovilo už dávno. Jednou jsme zas kolem šli, to už bylo to nádraží v žalostném a smutném stavu a nám to bylo líto. Tak jsme si řekli, že z hecu napíšeme na státní instituci, která ho spravovala, jestli by nám ho neprodala. A pak už jsme z toho nějak nemohli vycouvat,“ popisuje se smíchem Štěpán Macháček, jak celý jejich příběh s nádražím začal.
Každý rok v létě brigádničí na nádraží s kamarády, na odborné věci si pak zvou řemeslníky.
Veškeré opravy přitom nejprve táhli Macháčkovi z úspor a výdělků.
„Bylo jasné, že to tak nejde pořád, pak jsme ale shodou náhod koupili vyřazené vagóny, které měly ten prostor nádraží oživit. Jeden z nich jsme si pak uzpůsobili na bydlení, a protože často nejsme v Česku, začali pobýt do vagónu i kamarádi. Postupně se to rozkřiklo, a protože se nás na to stále někdo ptal, tak jsme si řekli, že by to třeba mohlo fungovat i komerčně,“ vysvětluje Macháček.
Kdo chce zažít atmosféru horského nádraží Kovářská na Chomutovsku, může se tam vydat na výlet, pokochat se nádhernou přírodou, anebo nebo dokonce na místě přenocovat v upravených železničních vagónech – takzvaných hytlácích.
Související
-
Kovářská ožila kreativním festivalem – účastnilo se ho na 80 dětí z Krušných hor
Napsat scénář, naučit se roli nebo udělat s kamerou dobrý záběr – filmové dovednosti, které se žáci krušnohorských škol mohli naučit během kreativního festivalu v Kovářské.
-
Varnsdorf finišuje s rekonstrukcí bytů na kdysi problémovém sídlišti Kovářská
Rekonstrukci bytů na sídlišti Kovářská dokončuje varnsdorfská radnice. Město tam koupilo 20 bytů od vlastníků, kteří je měli využívat k tak zvanému obchodu s chudobou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.