Kovářská ožila kreativním festivalem – účastnilo se ho na 80 dětí z Krušných hor

12. červen 2023 12:12

Napsat scénář, naučit se roli nebo udělat s kamerou dobrý záběr – filmové dovednosti, které se žáci krušnohorských škol mohli naučit během kreativního festivalu v Kovářské na Chomutovsku. Během nejrůznějších workshopů s umělci se děti učily to, co v běžných hodinách nezažijí. A výsledky jejich práce jsou teď k vidění po celé Kovářské.

„Je to vlastně o příběhu, jak spadlo letadlo tady na tu školu v Kovářské, ale předělali jsme to do moderní doby – na motiv pohádky Zootropolis,“ popisuje studentka Zuzana Kocumová děj asi pětiminutového snímku, který se svými spolužáky z gymnázia v Klášterci nad Ohří během festivalu kreativity v Kovářské vytvořila. „Nejtěžší bylo asi to samotné natáčení, štelování zvuku a kamery,“ dodává Kocumová.

Kromě výroby krátkých filmových snímků si žáci a studenti vyzkoušeli práci s retrospektivou nebo například landartové umění.

S tím dětem pomáhal Ondřej Koudelka.“ Je to o tom, že člověk hledá nepatrnou trhlinku v tom kameni, nějakou prohlubeň, díky které se ten kámen dá pak společně s ostatními kameny postavit do těch neuvěřitelných tvarů, které tady stavíme, a zůstane tam stát,“ vysvětluje.

Nultého ročníku kreativního festivalu se účastnilo asi 80 žáků a studentů.

„Oslovili jsme školy v okolí Kovářské, protože jsme chtěli, aby ten nultý ročník byl regionální. Máme tam školy z Vejprt, Perštejna a gymnázium z Klášterce nad Ohří. V červnu jsem pak přijedou další základní školy – z Března u Chomutova a z Krajkové v Karlovarském kraji. Hrozně rád bych s tím pokračoval – moc mě to baví a naplňuje mě to radostí. Jsem rád, že ten dům opět ožil – poté, co tu byly jen plesnivé zdi a nepořádek – že Rybičkárna žije dál svým novým životem,“ neskrývá nadšení Petr Mikšíček. Bývalou Kallovu továrnu na rybí konzervy koupil a opravil za pouhé dva roky.

Celý projekt zaměřený na kreativitu dětí byl financovaný z fondu obnovy ministerstva kultury.

Spustit audio

Související