Začíná týden rané péče. Akce má pomoci rodičům postižených dětí
Skoro tříletý Ondra z Ústí nad Labem kvůli poškození mozku nechodí, nemluví a nedokáže poznat, co vidí. Přesto má se svými nejbližšími vlastní řeč a těší se z hraček jako každé jiné dítě. Bez speciálního cvičení by možná jen ležel a nevěděl, co se kolem něj děje. Na takzvanou ranou péči, která jeho rodičům s péčí o něj pomohla, má upozornit týdenní akce, která začíná 7. listopadu.
„To nám přivezla naše teta z rané péče. Odráškovi se to moc líbí, jsou to takové fazolky v lavoru. Může je chytat, přehrabovat se v nich a otevírat i ty prstíky,“ popisuje Ondráškova maminka Lenka Došková.
Ondra má také rád hračky, které se hýbou, svítí nebo vydávají zvuky. Svaly s ním pak třikrát denně procvičují rodiče, a to vše díky pomoci rané péče.
Lenka Došková je ráda, že se o těchto možnostech dověděla už v porodnici.
„Tam jsme se poprvé dozvěděli o tom, že existuje něco jako raná péče. Od naší neuroložky jsme dostali i přímo doporučení, na jakou ranou péči bychom se měli obrátit,“ vzpomíná a pokračuje: „Měli jsme velké štěstí, že když jsme zavolali do rané péče, to byly Ondráškovi čtyři měsíce, tak měli zrovna volné místo.“
O ranou péči je velký zájem. Někde se čeká i půl roku
Velký zájem o ranou péči potvrzuje i poradkyně Klára Janečková z organizace EDA, která působí v Praze, Středočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji, kromě Děčínska.
„Nabíráme dalšího poradce, abychom mohli poskytnout svou službu i dalším rodinám. Momentálně je pořadník, si myslím, jen na Prahu – tam rodiče čekají maximálně dva měsíce. Bohužel jsou ale i rané péče, kde se musí čekat třebas půl roku – je to kvůli tomu, že je nedostatek financí,“ vysvětluje Janečková.
Raná péče rodičům postižených dětí nejen pomůže, ale i poradí, na jaké odborníky se můžou obrátit.
„To tělo by bylo určitě ztuhlejší, určitě by se dřív či později projevily nějaké ortopedické problémy. Kdybychom s ním necvičili, tak bychom Ondráškovi do budoucna zadělali na neskutečně velké problémy a bolesti,“ zkusila Lenka Došková odhadnout, co by s Ondrou bylo, kdyby se mu nevěnovali a nevyužili všechny možnosti.
Slova Ondrovy maminky ilustrují důležitost rané péče.
Související
-
Středisko volného času v Mostě nepočítá se zdražením kroužků, ceny letních táborů ale podraží
Středisko volného času v Mostě nepočítá s tím, že by v průběhu druhého pololetí tohoto školního roku navýšilo ceny za volnočasové kroužky pro děti.
-
Centrum duševního zdraví v Terezíně musí odmítat další pacienty s poruchami příjmu potravy
Dětí a mladistvých s poruchami příjmu potravy v Česku přibývá. Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jich bylo v loňském roce přes 3500.
-
Žatec hledá pěstouny – v ústavní péči je v současnosti přes 30 žateckých dětí
V Žatci se věnují propagaci pěstounství. Ve foyer žatecké radnice je k vidění výstava, která představuje konkrétní pěstouny a jejich příběhy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kalhousová: Podmínkou splnění Trumpova mírového plánu bude příslib vzniku palestinského státu
-
Nejhorší střelba ve švédských dějinách. Mnoho otázek zůstává nezodpovězených, říká premiér k útoku
-
Zelenskyj: Ukrajině by bezpečnost zaručily mimo NATO jaderné zbraně. Putin se musí zcela stáhnout
-
‚Já rozhoduju, jestli mě někdo políbí.‘ Pusu z mistrovství světa ve fotbale žen projednává soud