Za olympijským ohněm - 5. den - 15. březen 2008

14. březen 2008

Tři cyklisté se vydali na kole ze severočeských Litoměřic až do řecké Olympie. Chtějí být u slavnostního zapálení olympijského ohně, které se odehraje o velikonočním pondělí. Cestuje s nimi i náš reportér David Hertl. Trasu cesty a členy týmu najdete v příloze.

5. den - 15. březen 2008

První slunný den na cestě... Meteorologové opravdu nelhali, když po teplotách od tří do deseti stupňů slibovali stupňů osmnáct až dvacet. Odpoledne po 13. hodině se dokonce teploměr vyšplhal na 23 stupňů. Je to možné? Zítra se má opět ochladit a dokonce má sněžit. Je i tohle možné? Na cestu se dnes vydali Jirka Pilnaj a Standa Egreši. Vláďa Liška má po včerejší chladné, deštivé a větrné etapě "dřevěné" nohy, takže využil doprovodného vozidla a vezl se. Jirka a Standa už cestou od tureckého penzionu v Rosenheimu zabloudili, takže najeli po Rosenheimu nejméně pět zbytečných kilometrů. Pak se ale chytili cyklistické stezky podél řeky Inn a už se jí nepustili. Projeli jsme Kiefersfelden, Kufstein, Wörgl, Kundl a skončili ve vesničce Kolsassberg na úpatí alpských vrchů. Po pravdě: poslední necelé tři kilometry jsem Jirku a Standu a jejich kola vyvezl autem. Při pohledu na kopec si sice nejdřív troufali, pak říkali "čtrnáctka" a "šestnáctka" a skončili to tím, že by opravdu nemělo smysl poztrácet zbytek sil.... Je sobota večer, zítra čeká cyklisty výjezd na brenerský průsmyk, v úterý musíme být v Benátkách, protože ve 14 hodin odjíždí naše loď do Patry... A bylo by dobré, kdyby odjela i s námi. Standa a Jirka najeli dnes asi 114 kilometrů. Je to víc, než původně plánovali, ale opět v tom hraje roli to nešťastné bloudění - nejdřív po Rosenheimu a potom po síti cyklostezek podél řeky Inn. Noc trávíme na statku rodiny Etherových. Kromě nás jsou tu ještě koně, pak už jen kopce a nebe. Přímo z okna koukám na jakousi zasněženou dvoutisícovku a přemýšlím, zda bude ten sníh i ve výšce 1437 metrů, což je nadmořská výška brenerského průsmyku...

Reportáže z cesty na slavnostní zapálení olympijského ohně poslouchejte na Českém rozhlase Sever každý den v 8:35 a 15:35.

Otázky a pozdravy pro účastníky výpravy za olympijským ohněm pište na olympia@sever.rozhlas.cz.

autor: David Hertl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka